Gürcü lider: Kadirovcular Abhazya’da iş başında

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Çeçenya’da Rus yanlısı başkan Ramzan Kadirov’a bağlı bir birliğin Abhazya’da konuşlandığını öne sürdü.

Saakaşvili’nin iddiasına göre sınırda Gürcü gençlik kampının kurulduğu Ganmuhri köyünde 30 Ekim’de üç Gürcü polisini gözaltına alıp silahsızlandıran Rus barış gücü askerleri aracında Kadirovcular da vardı.

Dün Gürcistan’ın başkenti Tiflis’de yapılan ‘Doğu-Avrupa İnşası’ adlı uluslararası konferansta konuşan Saakavşili, "Ganmuhri’de Abhazya’ya getirilmiş olan Kadirov birliği vardı. Çeçenlerin ayrılık bölgesindeki olaylara katılması oldukça provoke edici ve şüpheli bir harekettir" dedi. Saakaşvili ayrıca Abhazya’nın Gal bölgesi ile Gürcistan’ın Zugdidi bölgesinin cinayet ve adam kaçırma bölgesine dönüştürüldüğünü, bundan da Rus barış gücü askerlerinin sorumlu olduğunu öne sürdü. Saakaşvili, Ganmuhri’de kurduğu gençlik kampının kapatılmasını isteyen BM’ye de meydan okuyarak, “Gürcistan Ganmuhuri köyünde genç vatanseverler kampı inşa edinceye kadar bölge tamamen terör bölgesi haline dönüşmüştü.

BM’nin Ganmuhuri kampının kapatılması yönündeki tavsiyesi kabul edilemez. Bu Ganmuhri köyünde aslında neler olduğuyla ilgilenmemiş olan uluslararası örgütün başarısızlığının klasik bir örneği” dedi. CHNWS/ÖZ/FT