Gürcistan’da minare krizi Müslümanları kızdırdı

Tiflis – Gürcistan’da bir cami minaresinin sökülmesi Müslümanların tepkisiyle karşılaştı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

26 Ağustosta Adigensk bölgesi Çela köyündeki caminin minaresi, malzemelerinin Türkiye’den ülkeye sokulması sırasında gümrük kurallarına aykırı işlem yapıldığı şüphesi oluştuğu ve malzeme üzerinde inceleme yapılacağı gerekçesiyle söküldü.

 

Minarenin sökülmesi Müslümanların tepkisine neden oldu. Bazı şehirlerde protesto eylemleri yapıldı. 26 Ağustos’ta akşam namazından sonra Müslümanlar Batum’daki cami önünde toplandı ve ibadethanelerinin yıkılmasına izin verilemeyeceğini açıkladı.

 

Çela köyünde de 26 Ağustosa protesto eylemi yapıldı ve birkaç kişi tutuklandı. Bunun ardından yüzlerce kişi gözaltına alınan kişilerin tutulduğu polis şubesine girmeye kalkıştı. Protestoculara özel yetkili askeri ekipler müdahale etti, yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı.

 

Gözaltına alınanlardan 3’üne dün polise itaatsizlikten dolayı 400 lari (yaklaşık 240 dolar) para cezası verildi. Üç protestocu hakkında da kamu personeline da polis veya devlet tehdit ve şiddet suçlamasında bulunuldu.

 

Dün akşam bölge emniyetinde yürütülen müzakerelerin ardından Gürcistan Müftüsü Cemal Paksadze, minare ile ilgili anlaşmazlığını çözüme kavuşturulduğunu açıkladı. Müftünün ifadesine göre, taraflar yönetimin ısrar ettiği incelemenin ardından minarenin yeniden dikilmesi ve gözaltına alınan herkesin serbest bırakılması konusunda anlaştı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas