Gürcistan devlet başkanlığı seçimleri 27 Ekim’de

Tiflis – Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili başkanlık seçimlerinin 27 Ekim’de yapılmasını öngören kararı imzaladı.

 

Devlet Başkanlığı basın sözcüsü Manana Mancgaladze, dün yaptığı açıklamada başkanlık seçimlerinin 27 Ekim 2013’de yapılacağını açıkladı. Mancgaladze, ilgili kararın Saakaşvili tarafından imzalandığını kaydetti.

 

İkinci dönem görev süresi sonra eren Saakaşvili, yasa gereği bir kez daha aday olamayacak. Saakaşvili’nin kurucusu olduğu Milli Birlik Hareketi partisi başkan adayını ön seçimle belirleme kararı aldı. Diğer taraftan iktidardaki Gürcistan Hayali Eğitim Bakanı Georgi Margvelaşvili’yi aday gösterecek.

 

İktidar ve ana muhalefet partilerinin adayları arasında geçmesi tahmin edilen seçim yarışana, başka isimlerin de katılması bekleniyor. Devlet başkanlığına aday olmayı düşündüğünü açıklayan isimler şunlar: ‘AB-Gürcü-Abhaz-Oset uluslararası barış, demokrasi ve gelişim hareketi’ başkanı Nestan Kirtadze, İşçi Partisi lideri Şalva Natelaşvili, eski dışişleri bakanı Salome Zurabişvili ve Demokrat Hareket-Birleşik Gürcistan partisi lideri, eski parlamento başkan Nino Burcanadze.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas