Leyla Yunus AP Düşünce Özgürlüğü ödülüne aday 

Azerbaycanlı insan hakları savunucusu Leyla Yunus Avrupa Parlamentosunun ‘Saharov Düşünce Özgürlüğü’ ödülüne aday gösterildi. 

 

Sovyet fizikçi ve insan hakları savunucusu Andrey Saharov’un adını taşıyan Avrupa Parlamentosu ‘Düşünce Özgürlüğü’ ödülü 1988’den beri veriliyor. Adaylar parlamento grupları ya da en az 40 milletvekilinin önerisiyle belirleniyor. Azerbaycan Barış ve Demokrasi Enstitüsü başkanı Leyla Yunus Yeşiller ve Avrupa özgürlük ittifakı tarafından aday gösterildi.

 

Rus insan hakları savunucuları da Leyla Yunus’un adaylığını destekliyor. 2009 yılında Saharov ödülünün sahibi olan Memorial’den Sergey Kovalev, Svetlana Gannuşkina ve Oleg Orlov ile Moskova Helsinki Grubu Başkanı Lüdmila Alekseyeva Avrupa Parlamentosuna bir mektup göndererek Yunus’un ödüle layık olduğunu ve bir önce Azerbaycan’daki insan hakları ihlallerine dikkat çekilmesi gerektiğini belirttiler.

 

Leyla Yunus 1996’dan bu yana, kurucusu olduğu Barış ve Demokrasi Enstitüsü’nün başkanlığı yürütüyor. Azerbaycan ve Ermenistan arasında barışı savunan Yunus, 30 Temmuz’da Bakü’de gözaltına alındı. Eşi Arif Yunus 5 Ağustosta vatana ihanet suçlamasıyla gözaltına alındı.

 

Rus insan hakları savunucuları ödülün Leyla Yunus, eşi ve Azerbaycan’daki 96 siyasi mahkum için umut ışığı olabileceğini belirtiyor.

AjansKafkas