Azerbaycanlı aktivist Milli Güvenlik Bakanlığı ve AzTv’ye dava açtı

Bakü – Uyuşturucu bulundurmaktan tutuklanan Azerbaycanlı aktivist Milli Güvenlik Bakanlığı ve AzTv’ye dava açtı

 

Azerbaycan’da uyuşturucu bulundurmak suçlamasıyla tutuklanan "Nida" sivil toplum hareketi aktivisti Mamed Azizov, masumiyet karinesi ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle Milli Güvenlik Bakanlığı ve AzTv devlet televizyon kanalı aleyhinde dava açtı.

 

Azizov'un avukatı Fariz Namazlı, müvekkili hakkındaki suçlamayı reddediyor ve uyuşturucunun Azizov'un dairesine güvenlik güçleri tarafından yerleştirildiğini belirtiyor. "Tutuklamanın ardından Mamed Azizov Milli Güvenlik Bakanlığının izolasyon ünitesinde tutuldu ve baskı altında itirafa zorlandı. İtiraf görüntüleri de devlet televizyonunda yayınlandı. Bu açıkça masumiyet karinesi ilkesinin ihlali anlamına geliyor" açıklamasında bulundu.

 

İnsan hakları örgütlerinin verdiği bilgilere göre, uyuşturucu bulundurma suçlaması Azerbaycan'da sivil aktivistleri tutuklamak için kullanılan başlıca yöntem. Son tutuklamalarla ilgili olarak Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme – HRW) geçtiğimiz günlerde "Azerbaycan: Eleştirileri Susturmak İçin Asılsız Uyuşturucu Bulundurma Davaları" başlıklı bir açıklama yayınladı.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas