Azerbaycan’da devlet başkanlığı adayları arasında tartışma kızıştı

Azerbaycan devlet televizyonundaki programda adaylar arasında hararetli tartışmalar yaşandı.

 

3 Ekim akşamı Azerbaycan devlet televizyonunda yayınlanan, devlet başkanı adaylarının katıldığı programda muhalif siyasetçilere ve Demokratik Kuvvetler Milli Şura adayı Cemil Hasanli’ye yönelik hakaretler dile getirildi.

 

Çağdaş Musavat partisi Başkanı Hafiz Haciyev, Demokratik Kuvvetler Milli Şura üyelerini ‘hainlik’, ‘Ermenilerle işbirliği’, ‘Ermenilerle ortak ticaret ve akrabalık ilişkileri’ ile ‘suçladı’.

 

Hafiz Haciyev, Hasanli’ye “Şerefin üzerine seçmenlere karşı yemin ettin. Sende olmayan bir şey üzerine nasıl yemin edebilirsin” dedi.

 

Hasanli hakaretlerin sorumluluğunu İlham Aliyev’e yükledi. Haciyev’in davranışlarını televizyon izleyicilerine saygısızlık, halka hakaret olarak değerlendiren Hasanli televizyon izleyicilerine şöyle seslendi: “Sizler kamu televizyonundan hakarete uğradınız, milyonlarca insan hakarete uğradınız. Kesinlikle bu tür davranışları, bu tür ahlaksızlıkları Azerbaycan politikasına İlham Aliyev getirdi. Devlet başkanı başkaları aracılığıyla, korumak zorunda olduğu halkına hakaret ediyor”. Azerbaycan devlet başkanını yolsuzlukla suçlayan Hasanli izleyicilere bazı belgeler de gösterdi.

 

Aliyev’in yetkili temsilcisi, ‘Yeni Azerbaycan’ partisi genel sekreter yardımcısı Siyavuş Novruzov ise Hasanli’nin suçlamalarını reddetti. “Ülkeye demokrasi, ahlak ve şerefi Haydar Aliyev ile İlham Aliyev getirdi” diyen Novruzov “Halk İlham Aliyev’i destekliyor. Cemil Hasanli ise sadece sekiz görüşme yaptı. Bu görüşmeler ise ‘şiir geceleri’ şekliden oldu. Herhangi bir programı yok, hatta hiç bir önerisi yok. Bir kez olsun Karabağ’ın geri alınmasıyla ilgili bir şey söylemedi” şeklinde konuştu.

 

Azerbaycan’da devlet başkanlığı seçimleri 9 Ekim’de yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu 21 adaydan 10’unun başvurusunu kabul etti.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas