Zakayev: Emirlik dava için büyük kötülük

Londra – Çeçen-İçkerya Dışişleri Bakanı Ahmet Zakayev, direniş lideri Doku Umarov’un Kafkasya Emirliği’ni ilan etmesini doğrudan Rusya’nın oyununa gelmek olarak niteledi.

Zakayev’e göre emirlik ne halkın istediği bir şey, ne de Çeçen savaşçıların yararına bir gelişme. “Davamız için büyük, çok büyük bir kötülüğe dönüşme özelliği taşıyor” diyen Zakayev, emirlik ilanıyla ilgili haberin kendisine 7-8 ay önce geldiğini belirterek şu bilgileri aktardı:

“Bu konuyla ilgili Dokka’ya, neler olabileceği, bu senaryonun gerçekleşmesi için ne gibi girişimlerde bulunabilecekleri konusunda uyarım oldu. Bu bilginin bize ulaşmasından sonra, ‘Kafkasya Emirliği’ adındaki benzeri metnin yazarının Movladi Udugov olduğu tespit edildi. Kardeşi Umarov İsa, bu metni hazırladıktan sonra onun Dokka tarafından seslendirilmesini sağlamak üzerinde çalıştı. Önceden ortaya atılan tahmin doğrulandı, çünkü bu insanlar tarafından ikinci savaş öncesinde ‘Çeçenya ve Dağıstan Halkları Kongresi’ kurulmuş, hileyle paravan olarak Şamil Basayev’in liderliği kullanılarak Rusya’nın hedefi gerçekleştirilmişti, yani ikinci savaşın başlaması için şartlar oluşturulmuş, fırsat verilmişti.

Bundan dolayı bugün şöyle bir soru gündeme geliyor: Bu insanlar İslam hakkında ne kadar güzel konuşurlarsa konuşsunlar, neden hiçbir işleri Müslümanların yararına değil? Onların on beş yıllık teşebbüsü sadece Çeçen halkının devletini yıkmak isteyenlerin yararına oldu. Bundan sonra bu devam edemez ve izin verilemez.

Her şeyden önemlisi, din için yapılanlar kötü ve gülünç olmamalı. Onların bugün yaptığı öncelikli olarak düşmanlarımıza gülme fırsatı veriyor. İkincisi bu tüm Kafkasya Müslümanlarına kötülük getirecek. Çünkü bu düşmanlarımıza hazırladıkları Kafkasya’da acımasız baskı planlarını gerçekleştirme fırsatı verecek, halklara karşı zulmünden ötürü haklı çıkma imkanı verecek. Bunun başka bir anlamı yok; Emirlik ormanda kurulmuyor, emirliğin sınırı, insanları, halkları olması lazım; her şey bir konfederasyonda olduğu gibi olmalı, sadece İslami terimlerle ifade edilmiş olarak. Şu anda sözü edilen ne emirlik, ne halifelik. Bu öncelikli olarak bağımsız devlet temelini yok etme gayretidir, ikincisi Rusya ve politikasını yürütenler için Kuzey Kafkasya’da özgürlük yolunu seçmiş halklara yönelik güç kullanımının devam etmesi için uygun şartları sağlamaktır. RL/ÖZ/FT