Zakayev birlik isteyip suçladı

Londra/Ajans Kafkas – Çeçen-İçkerya Başbakanı Ahmet Zakayev tüm Çeçen gruplara birlik çağrısı yaparken, Rus yanlısı yönetimi ve ‘Kafkasya Emirliği’ taraftarlarını bundan kaçınmakla suçladı.

Özgürlük Radyosu’nun Çeçence bölümüne konuşan Zakayev, Rus işgali altındaki Çeçenya’daki temel sorunun Çeçenler arasında karşılıklı anlayış eksikliği olduğunu vurguladı.

Zakayev, “Mevzi durumunda olmayan Rus askerleri, ateş açmıyorsa da savaş işaretleri hala var ve bu durumundan kurtulmamız için tek bir yol var: Öncelikli olarak halkın birliği sağlanmalı ve konuşmamız gereken de bu. Yirmi yıldır devam eden problemler toplumumuzda karşılıklı anlayışın olmamasından kaynaklanıyor. Ruslar her durumda, savaşta da olsa hedeflerini gerçekleştirmeye çalışacaklar. Ama Çeçenlerin çıkarları ve amaçları birlik üzerine kurulmalı. Amaçlarda birlik olmadığı sürece ve halk iradesi ilan edilmedikçe en önemli problem çözülemez” dedi.

“Bugünkü durumda, kendilerinin Çeçen halkı için hareket ettiğini söyleyen üç taraf var: Moskova’dan Çeçenya’yı yönetmesi için atanan Ramzan Kadirov. Kafkasya Emirliği adıyla İslam devleti ilan eden Dokka Umarov. Çeçenya devletinin bağımsızlığını korumak isteyen İçkerya yönetimi. Bu üç taraftan biri, herkese toplanma, karşılıklı ilişkileri görüşme ve kendi halkına hangi yönetimi istediğini sorma teklifinde bulundu mu” sorusuna ilişkin olarak Zakayev,  buna karşı olmadığını ve bu konuya önem verdiğini söyledi.

Zakayev ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin iktidarda olduğu sürece Çeçenya’da yönetimde kalacağına inandığı Kadirov ve ‘Kafkasya Emirliği’ni ilan edenleri ‘birlikte hareket etme ve savaşın sona ermesi konusunda uzlaşmaya yanaşmamakla’ suçladı.  

CHPRS/ÖZ/FT