Zakayev: Beyaz Rusya SSCB’ye doğru ilk adım

Varşova/Ajans Kafkas – Çeçen-İçkerya Başbakanı Ahmet Zakayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Beyaz Rusya’yı Rusya ile birliştirme planını ‘SSCB’ye dönüşün ilk adımı’ olarak niteledi.

Zakayev, Rusya’nın Polonya’yı protesto etmesine neden olan Varşova gezisi sırasında Rzeczpospolita (Cumhuriyet) gazetesine verdiği demecinde, Moskova’nın Abhazya, Güney Osetya ve Transdinyester’ı yeniden avucunun içine almaya çalıştığına dikkati çekti.

Geçen yıl Londra’da radyoaktif polonyum 210 ile öldürülen eski FSB ajanı Aleksandr Litvinenko’nun başına gelen şeyin kendi başına da gelmesinden korkup korkmadığı sorusunu yanıtlarken, "Korku, güvenlik garantisi değildir. Saşa Litvinenko, Anna Politkovskaya gibi arkadaşımdı. Biz hepimiz Rusya devletinin düşmanlar listesinde düştük. Ama hiçbir zaman susmayacağım ve Çeçenya hakkında konuşmayı bırakmayacağım" diyen Zakayev, ardından şunları ekledi:

"Maalesef, Avrupa Rusya’daki cinayetler ve siyasi tutuklulardan haberdar olduğu halde Rusya’ya karşı tutumunu değiştirmiyor. Tüm Avrupalı liderler Putin’in elini sıkıyor. Oysa planlanan Beyaz Rusya-Rusya Birliği, SSCB’ye geri dönüşte ilk adımdır ve Moskova artık Transdinyester, Güney Osetya ve Abhazya’yı elinde toplamaya gayret gösteriyor."

Zakayev, Çeçen-İçkerya Parlamento başkanının yetkilendirmesi üzerine henüz yeni oluşturmaya çalıştığı Çeçen-İçkerya hükümetinin Çeçen halkından destek görüp görmediği sorusuna da, “Çeçenya’da şu an insanlar sadece tek bir şey istiyor: Hayatta kalmak” yanıtını verdi.

Zakayev bununla birlikte Çeçenya’da direnişçilerin şu anda hiçbir zaman olmadığından daha güçlü ve organizeli olduğunu, kendilerinin de olabildiğince Çeçen toplumu ile diyalog kurmaya çalıştığını belirtti.

Zakayev, Varşova ziyaretinde Polonya hükümet temsilcileri ile olmasa da farklı kesimlerden temsilcilerle ve Çeçen mültecilerle görüştüğünü aktardı. ÖZ/FT