Trabzon’da mahsur kalan hacılar per perişan

Trabzon – Suudi Arabistan’dan dönüşte Trabzon limanında mahsur kalan Kafkasyalı hacıların sayısı giderek artıyor. Rusya’daki Noel tatili yüzünden Soçi limanında işlemlerin durmasına bağlı olarak gemi seferleri yapılamayınca Kafkasyalı hacıların dönüş yolculuğu işkenceye döndü.

67 yaşındaki Halid Aliyev adlı Çeçen hacı kalp rahatsızlığından kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirirken kötü koşullar yüzünden hastalanan 30 kişi de farklı hastanelerde tedavi altına alındı. Yeni kafilelerin ulaşmasıyla Trabzon’da mahsur kalan hacı sayısının 3 bine ulaşacağı tahmin ediliyor.


Valilik seferber

Dağıstan, İnguşetya ve Çeçenyalı hacılar Trabzon Liman Müdürlüğü, misafirhane, otel ve otobüslerde barınıyor. Vali Nuri Okutan Trabzon Limanı’nda hacılarla görüşüp yetkililerden bilgi aldı. Liman Müdürlüğü yemekhanesinde hacılarla yemek yiyen ve kendileriyle yakından ilgilenen Okutan, yılbaşı nedeniyle Rus gümrüklerindeki aksaklıklara değinip şunları söyledi:  "Dolayısıyla şimdi bizim ilimize gelenleri misafir ediyoruz. Liman işletmemizde tedbirler alındı. Sıcak yemek çıkarıyoruz, çaylarını, kahvelerini veriyoruz. Hacıların gelişi sürüyor. Toplam sayının 3 bine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Yeni gelenleri de misafirhanelerimizde ağırlıyoruz. Otellerimizle de görüştük, belli bir kontenjan ayarladık. Şu an bir sorun gözükmüyor. Burada 24 saat sağlık hizmeti veriliyor. Yorucu bir yolculuk geçirdiler. Havanın soğuk olması nedeniyle gribal enfeksiyonlar var. Onlara müdahale ediyoruz."

 

Rusya kayıtsız

 

Bakanlıklar düzeyinde de girişimlerde bulunduklarını kaydeden Vali, "Dışişleri bakanlığımız karşı tarafın yetkilileriyle görüştü, biz de Rusya konsolosluğu yetkilileriyle görüştük. Bu saate kadar bir ilerleme sağlanamadı. Her ihtimale karşı önlemimizi aldık, gemilerimizi hazır bekletiyoruz ama karşı tarafın onaylaması şart" diye konuştu. (Ajans Kafkas)