STK fuarında Kafkas standına büyük ilgi

İstanbul- Kafkas Vakfı ve Ajans Kafkas, yerli ve yabancı 100’ün üzerinde sivil toplum örgütünü buluşturan Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Fuarı’na katıldı.

STK’ların çatı örgütü Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın (TGTV) Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 15-18 Kasım 2007 tarihlerinde İstanbul Feshane’de düzenlediği fuarda Kafkas Vakfı stadı büyük ilgi gördü. Yerli ve yabancı katılımcılar standı ziyaret ederek Kafkasya ve Kafkasya’nın güncel sorunlarına dair bilgiler aldı.
Standın ziyaretçileri arasında Ürdün’ün Çerkes asıllı tanınmış siyasilerinden Muhammed Mamser de vardı. Eski bakan ve akademisyen olan Mamser, diaspora Çerkesleri olarak kendi halklarına yeterince çalışmamaktan yakındı. Mamser, yıllarca Ürdün devletine hizmet ettikten sonra kendi halkı için de bir şeyler yapabilmek için Kafkasya tarihine dair kapsamlı ansiklopedik bir çalışma başlattığın anlattı. Mamser, çalışmasında Kafkasya’nın altı bin yıllık geriye doğru tarihini incelediğini kaydetti.
Fuarı değerlendiren Kafkas Vakfı Başkanı İsmail Tunçbilek de, Kafkasya ve Kafkasyalıların tanıtılması, güncel sorunlarının paylaşılması, bu konuda farklı toplumlar ve kesimlere duyarlılık kazandırılması ve yeni işbirliği olanakların doğması açısından fuarın önemli fırsatlar sunduğunu belirtti.