Rusya Federasyonu’nda 20 yılda 341 gazeteci ‘öldürüldü’

Moskova/Ajans Kafkas – Son 20 yılda RF’de 341 gazeteci öldürüldü. Bu yıl işlenen dört cinayetin üçü Güney ve Kuzey Kafkasya federal bölgelerde meydana geldi.

Rusya Gazeteciler Birliğinin açıklamasına göre, 1993-2012 yılları arasında Rusya Federasyonu’nda toplam 341 gazeteci meslek hayatı ile bağlantılı olarak yaşamını yitirdi. Gazetecileri Anma günü dolayısıyla, silahlı çatışmaların arasında kalarak yaşamını yitiren, öldürülen, kaybolan ve şüpheli şekilde ölen gazetecilerin istatistiği güncellendi. Listede 16 Dağıstanlı gazeteci bulunuyor. Bu yıl içinde işlenen dört gazeteci cinayetinden üçü Rostov, Kabardey-Balkar ve Dağıstan’da meydana geldi.
 
‘Suç ve yolsuzluk’ gazetesi yayın yönetmeni Viktor Afanasenko, 24 Ocak’ta Rostov’da beyin travması geçirdi ve ambulansta hayatını kaybetti. Afanasenko, Kuban’ın Kuşevski bölgesi ve Rostov bölgesindeki araziler konusunda incelemelerde bulunuyordu. Ölüm nedeninin belirlenemediği açıklansa da meslektaşları Afanasenko’nun öldürüldüğünü düşünüyor.
 
20 Nisan’da Derbent’te RİA Dağıstan çalışanı Ramazan Novruzaliyev silahla yaralanmış olarak kaldırıldığı hastanede öldü.
 
5 Aralık akşamı Nalçik’te Kabardey-Balkar televizyonu sunucu ve programcısı Kazbek Gekkiyev öldürüldü.
 
Gekkiyev cinayeti, RF Devlet Başkanlığı bünyesindeki İnsan Hakları Konseyinin acil toplanma nedeni oldu. Toplantıda RF İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev’in bir rapor sunması planlanmıştı, fakat Nalçik ziyareti dolayısıyla Kolokoltsev katılamadı.
Toplantı öncesinde, güvenlik güçleri için tavsiyelerde bulunulması ve medya çalışanlarının güvenliğini sağlayacak yasamada somut düzenlemeler önerilmesinin planlandığı açıklanmıştı, ancak bu hazırlıklar da toplantı sonucuna yansımadı.
 
Rusya Sivil Meclis üyesi, Moskova insan hakları bürosu müdürü Aleksandr Brod “Soruşturmalarla ilgili herhangi bir umut ve gelişme yok” derken, Dağıstan Gazeteciler Birliği Başkanı Ali Kamalov da basın cinayetlerinden hiç birinin sonuna kadar araştırılmadığını ifade etti. KU/ÖZ/YA