Putin’e karşı tek kişilik cephe

Vladikavkaz/Ajans Kafkas – Herkese ‘Çok yaşa Putin’ sloganlarının attırıldığı bir ortamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Kuzey Osetya’da tek kişilik bir cephe açıldı.

2 Aralık Duma seçimleri öncesi Rusya genelinde ‘Putin İçin’ eylemlerine nazire yapan bağımsız milletvekili adayı Vissarion Aseyev, başkent Vladikavkaz’da ‘Putin’e Karşı’ kampanyası başlattı.

Barış Caddesi’ndeki Lenin heykelinin yanında düzenlediği tek kişilik protesto gösterisine çevreden geçenler ilgi gösterirken polis de anında durumdan vazife çıkardı. ‘Putin’e karşı sivil eylem saflarına katılın’ yazılı masasını kurup yoldan geçenlere broşürler dağıtan Aseyev, polis tarafından karakola götürülünceye dek çok sayıda kişiyi otoriter rejime karşı koymaya davet edip programını anlatmayı başardı. Polisin müdahale ettiği Aseyev, tek kişilik eylem için gösteri yasası gereğince izin almasının gerekmediğini belirterek polise direndi. Polisle ağız dalaşı yaşanırken toplanan kalabalıktan Aseyev’e destek çıkanlar da oldu.

Tartışmaya bir arda olay yerine gelen bölge savcısı da dahil oldu. Savcı “Herkes kendi düşüncesini söylemeye kalkarsa ne olur” deyince Aseyev, cevabı yapıştırdı:  “Demokrasi olur.”

Sonunda şubeye gitmeye ikna edilen Aseyev, neden eylem yaptığını yazılı olarak bildirdi. Şube çıkışında ise Aseyev şunları söyledi: "Eylemimin en önemli amaçlarından biri, Kuzey Osetya’da Putin’e karşı koyacak Beslanlılar dışında kimsenin olup olmadığını anlamaktı. Eylemin gösterdiği kadarıyla bu tür insanlar var ve Putin’e karşı parolasına destek verecek nüfus var. Benim için önemli olan, benim düşüncemde başka insanların olup olmadığını görmekti. Ve görüldü ki, bu tür düşüncede olanlar var."

Kuzey Osetya, Putin’in üçüncü kez devlet başkanı olmasının yolunun açılması için gösteri yapan ilk bölgelerden biri. Beslan da Putin’e karşı gösterinin yapıldığı ilk yer. OSTR/ÖZ/FT