Moskova’da iki Kafkasyalı öldürüldü

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya’nın başkenti Moskova’da Kuzey Kafkasyalılara yönelik ırkçı şiddet yine gemi azıya aldı. 9 Aralık’ta kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayan iki Kafkasyalı yaşamını yitirdi.

Saldırganlar 21.45’te başkentin güneybatısındaki Çeremuşkinski geçidinde otomatik silahla Kafkasyalıların içinde bulunduğu Mercedes otomobile ateş açtı. Bunun sonucunda aracın 42 yaşındaki Abhazyalı sürücüsü ile arkadaşı 37 yaşındaki Osetyalı hayatını kaybetti.

Polis henüz saldırganlara ilişkin bir ipucu olmamasına karşın “Olayın sebebi çarşı hesaplaşması olabilir” diyerek işin içinden çıkmaya çalıştı.

30 Ağustos’ta yine Moskova’da ‘çarşı hesaplaşması’ denilen cinayette iki Azarbaycanlı öldürülmüştü.

18 Nisan’da Moskova’da bulunan Şmitovski geçidinde bir ofiste meydana gelen patlamada Kuzey Osetyalı işadamı Oleg Gioyev ölmüştü.

Sova analitik merkezinin bilgilerine göre, Rusya’nın 31 bölgesinde bu sene milli nefrete bağlı 300’den fazla saldırı gerçekleşti. Moskova, St.Petersburg ve Nijnii Novgorod ırkçı şiddette başı çekiyor. Amnesty International da mayısta yabancı düşmanlığının Rusya’nın en ciddi sorunlarından biri haline geldiğini rapor etmişti. KU/ÖZ/FT