Mişa’ya Yahudi desteği

Aşdot – Gürcistan’dan İsrail’e göçmüş Yahudiler seslerini Gürcistan’da 5 Ocak’ta yapılacak erken devlet başkanlığı seçimleri için iktidarın adayı olarak giren eski Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, kısa adıyla Mişa için yükseltti.

Yahudiler, Aşdot kentinde Mişa’ya destek konseri düzenledi. Gürcistan Yahudileri birliği ‘Solidarium’ adlı örgütün düzenlediği konsere Tiflis’ten Lela Tsurtsumiya, Nato Gelaşvili, Merab Sapaşvili ve Dato Gomarteli gibi isimler de katıldı. Ancak Aşdot’ta yaşayan 30 bin Gürcistan kökenli Yahudi, İsrail vatandaşı oldukları için 5 Ocak’taki seçimde oy kullanamayacak. 

 

Geçen hafta da Solidarium, İsrail sokaklarındaki panolara Mişa için afişler astı. Mişa’nın resminin basıldığı panolarda İngilizce ve İbranice ‘Biz hepimiz Mişa için’ yazısı yer alıyor.

Bu arada muhalefetin adayı Levan Gaçeçiladze, Saakaşvili’nin iktidar gücünü kullanarak kamuya baskı yaptığını, seçim yasalarını çiğnediğini kaydetti. Liberallerin adayı Şalva Natelaşvili de Saakaşvili’yi devletin bütçesini ve diğer kaynakları kampanyası için seferber etmekle suçladı. KU/ÖZ/FT