Kızılhaç Abhazya’ya veda ediyor

Sohum/Ajans Kafkas – Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Abhazya’da son yıllarda ekonomik durumun düzelmesine paralel olarak ülkede yürüttüğü insani yardım faaliyetlerine aşamalı olarak son veriyor.

Gürcü-Abhaz savaşının çıktığı 1992’den beri Abhazya’da çalışan Kızılhaç’ın Sohum ofisinden verilen bilgilere göre, yürütülen çalışmalar sonucunda yardımların götürüldüğü fakir ailelerin durumunun düzeldiği gözlendi. Komite 2006’dan itibaren direk yardımları azaltıp insanların geçimlerini sağlayacak alternatif çözümler sunmaya başladı. 2006 sonunda Abhazya’da 12 toplu ve 7 seyyar yemekhane kapatılırken, aylık yardım alanlardan çalışmak isteyen ve çalışacak durumda olanlara tarım, ticaret ve zanaat alanında yaşamlarını minimum düzeyde sürdürebilmeleri teklifler sunuldu.

Abhazya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kızılhaç’ın Ağustos 2007 itibariyle yardım sunduğu kişi sayısı ise 1800. Ekim 2007’den itibaren ekonomik durumu daha kötü olan 1065 kişi hükümetten destek görmeye devam edecek.

Kızılhaç Komitesi Misyon Başkanı Aleksandr Maneska, 2008’de Abhazya’da daha fazla ihtiyaç sahibi olanlar ve yatalak haldeki yaşlılara yönelik programların süreceğini kaydetti.

Devlet Başkanı Sergey Bagapş da Aleksandr Maneska’yı kabul ederek Abhazya halkına savaş sonrası en zor dönemlerinde yapmış oldukları yardımlardan dolayı teşekkür etti. Bagapş, "Hiç kimse savaş sonrası buraya gelme riskine girmezken sizler buradaydınız. Desteklerinizden ötürü çok minnettarız. Sizin sayenizde sosyal felaketten kurtulduk" dedi. KU/ÖZ/FT