Kazaklar Ermenilerle dayanışmada

Erivan/Ajans Kafkas – Kazaklar, Osmanlı’ya karşı 1806-1812 ve 1828-1829 savaşlarında Rus birliklerine komuta eden, 1818’de de Rus general Aleksey Petrovich Yermolov’a Çeçenleri vahşice bastırmasında büyük yardımları dokunan Ermeni asıllı Tuğgeneral Valerian Madatov’un ruhunu şad etti.

Abhazya, Güney Osetya, Transdinyester ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki (BDT) Kazaklar, Madatov’un 225. doğum yıldönümü vesilesiyle Ermenistan ve Yukarı Karabağ’ı ziyaret edip işbirliği anlaşmaları imzaladı. Heyette Beyaz Rusya Kazak Cephesi Başkanı Vladimri Gromıko, Uluslararası Ermeni Kazak Topluluğu Atamanı ve Uluslararası Kazak Atamanları Konseyi Başkan Yardımcısı Sergey Madatyan, Transdinyester Kazakları Atamanı Yuri Şarkuro, Ukrayna Kazak Birliği komutanı Anatoli Popoviç, Güney Osetya Kazakları Ataman Yardımcısı Eduard Tibilov ve rahip İosaf da yer aldı. Abhazya Savunma Bakan Yardımcısı Garri Kupalba da heyete katılanlar arasındaydı.

Rusya’daki Ermeni gazetesi Erkramas’ın verdiği bilgilere göre, heyet Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yapılan Uluslararası Kazak Atamanları Konseyi toplantısına katıldı. Abhazya, Transdinyester ve Güney Osetya Kazakları Atamanlar Konseyi’ne girmek için başvuruda bulundu.

Abhaz bakan yardımcısından ‘soykırım’ yorumu

 Heyet Erivan’da Ermenilerin kahraman saydığı Monte Melkonyan’ın anıtının açılışına iştirak edip Eçmiadzin ve Tsitsernakaberde’de ‘Ermeni soykırımı’ anıtına çelenk bıraktı. Abhazya Savunma Bakanı Yardımcısı Kupalba, ‘Ermeni Soykırımı Müzesi’ ziyaretinin ardından, soykırım suçunun hiçbir zaman affedilemeyeceğini belirtirken ‘Ermeni soykırımı’nı inkar edenlerin de mahkemeye çıkarılması gerektiğini savundu. 

Ziyaret esnasında Kazaklar Gümrü’deki Rus askeri üssünü de ziyaret etti. Heyetin başkanı Kazak Generali Sergey Madatyan, Ermeni Savunma Bakanı Mikhail Arutyunyan ve Genel Kurmay Başkanı Seyran Oganyan tarafından kabul edildi. Kazakların Yukarı Karabağ ziyaretinde de başkent Stepanakert’te, Yukarı Karabağ Askeri Birliği ve Yukarı Karabağ Kazakları ile işbirliği anlaşması imzalandı. Yukarı Karabağ Savunma Bakanı Movses Akopyan tarafından kabul edilen Kazaklar daha sonra Yukarı Karabağ öncü birliklerini ziyaret etti. KU/ÖZ/FT