Kafkasyalı hacının dönüş çilesi

Trabzon – Çeçenya, İnguşetya ve Dağıstanlı hacı kafileleri, Soçi limanının yılbaşı tatili nedeniyle işlemlerin çok ağır gitmesi yüzünden Trabzon’da günlerdir mahsur kaldı. Bazı kafileler ise Suudi Arabistan’da saplanıp kaldı.

 

Otobüslerle Trabzon’a dönen hacılar, hiç beklemedikleri sürprizle karşılaştı. Soçi limanında Noel tatili nedeniyle personelin büyük bölümünün izinli olması nedeniyle gemi seferleri yok denecek kadar aksadı. Hacılar da hazırlıksız yakalandıkları bu durum yüzünden Trabzon limanında konaklamak zorunda kaldı.

Günlerdir bekleyen hacılardan 400’ü dün gece Soçi’den gelen bir gemi ile Trabzon’dan ayrılmayı başarırken, yaklaşık 300 hacı hala limanda. Türk yetkililerin bazı yaşlı ve kadın hacıları otellere yerleştirdiği, kalanların ise otobüslerde perişan halde beklediği belirtildi.

Trabzon Liman İşletmesi yetkilileri, yemek ve diğer ihtiyaçların karşılanması konusunda ellerinden geleni yapıyor. Bir prefabrik tuvalet ve mescit tahsis eden yetkililer, işletme yemekhanesinde hazırlanan yiyeceklerle de hacıların karnını doyuruyor.

Bir liman işletmesi yetkilisi, Trabzon ve Soçi arasında 4 gemi çalıştığını hatırlatarak, “Soçi’de işlemler yapılamıyor. Bu nedenle hangi geminin ne zaman geleceği konusunda bilgimiz yok. Biz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Hacılar adına açıklamada bulunan İnguşetyalı Ali Albakov de, 3 Ocak’a kadar Trabzon’da beklemek zorunda kalabileceklerini belirtti. Albakov’a göre, onlarca hacı soğuk algınlığı nedeniyle rahatsız ve tıbbi yardıma muhtaç. Albakov Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den duruma müdahale etmesini de istedi.

Hacılardan biri öldü

Hacılarla Rusya elçilik görevlisinin de görüştüğü ancak yardımda bulunmayıp otobüslerle İran ve Gürcistan üzerinden gitmeleri tavsiyesi yaptığı belirtildi.

Trabzon’daki Rus diplomat Aleksandr Tolstopiatenko ise, Rusya limanlarının hacıları taşıyan gemiyi kabul etmeye hazır olduğunu, ancak hava şartlarının Trabzon’dan çıkışa izin vermediğini savundu. Tolstopiatenko ayrıca, hacılardan birinin hayatını kaybettiği, ikisinin hastaneye kaldırıldığını kaydetti. Ölüm nedeni hakkında bilgi verilmedi.

Kabardey-Balkarlılar da Suudi Arabistan’da mahsur

Bu arada birkaç gün önce dönmesi gereken Kabardey Balkarlı 152 hacının hala Suudi Arabistan’da olduğu ve ancak yılbaşından sonra hareket edebilecekleri öğrenildi. Kabardey Balkar Devlet Başkanlığı Basın Sekreterliği, sorunun Kabardey-Balkar Din İdaresi’nin kötü organizasyonundan kaynaklandığını ve Din İdaresi Başkanı Enes Pşihaçev’e ulaşamadıklarını kaydetti. Din İdaresi ise Kavkazki Uzel’e, “Sorun teknik. Kabardey-Balkarlı hacıların uçağa bineceği havaalanı günde sadece dört uçak kabul ediyor. Rusya’dan gitmiş olan hacıların ülkelerine dönebilmesi için ise 50 sefer yapılması gerekiyor” izahatını getirdi.

Sivas’ta bir ‘garip’ kafile

Bu arada 13 kişilik Çeçen hacı kafilesi Sivas’ta mola verdiklerinde ekmeksiz kaldıkları anlaşıldı. 28 Aralık’ta Hatay’dan Türkiye’ye giriş yapan kafilenin Sivas- Erzincan Karayolu üzerinde bulunan TEDAŞ tesisleri yanında boş bir arsada mola verdiği belirtildi. Köhne bir otobüsle yolculuk eden ve kendi yemeklerini kendileri pişiren Çeçen hacılar, çevrede bulunan vatandaşların dikkatini çekti. Polis kafilenin yanına gidip pasaportları kontrol ederken hacıların ekmek aradığı belirlendi. (Ajans Kafkas)