Kadirov basına el atarsa…

Caharkale – Rus yanlısı Çeçen başkan Ramzan Kadirov, basın özgürlüğü açısından sicili bozuk olan Rusya’daki ‘yüksek standartları’ Çeçenya’da da hakim kılacağını söyledi.

Kadirov’un "Basının katiletisinin artırılması’ dediği bu yeni hedef gazetecilerin algısı için oldukça farklı. Gazeteciler bunu konu seçiminde biraz özgür davranan basının cendereye alınması olarak yorumladı.

Kadirov, 26 Kasım Haber Günü dolayısıyla Çeçenya’da çalışan gazetecilerle biraraya geldi. Gazetecilerin işinin güvenlik organlarının işi kadar tehlikeli ve zor olduğunu teslim eden Kadirov, Çeçenya yönetiminin ülkede yayınlanan gazete ve dergilerle ilgili bir gözlem çalışması yürüteceğini ve eksiklikleri belirleyeceğini, basının kalitesinin Rusya genelindeki standartlara ulaştırılacağını, başarılı gazetecilerin de ödüllendirileceğini söyledi. Devlet başkanı nasıl bir gözlem çalışması yürütüleceği konusunda açıklık getirmezken Caucasus Times muhabiri "Gazetecilerden hiçbiri bu konuda bir şey sormaya cesaret bile edemedi" notunu düşüp ekledi: "Yerel gazetecilerin düşüncesine göre Kadirov ülkede yayınlanan bazı medya organlarının konu seçimi konusunda oldukça özgür davranmalarından rahatsız." ÖZ/FT