Gürcistan ‘yavuz hırsız’ı oynuyor

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan birleşik muhalefetinde yer alan ‘Biz Kendimiz’ adlı partinin lideri Paata Davitaya, Gürcistan yönetimini Abhazya aleyhine dava açmaya çağırdı.
Davitaya dava gerekçesi olarak da, Abhazya’nın, Gürcistan yönetiminin Kodor’da provokasyon gerçekleştirme niyetinde olduğu yönündeki iddialarını gösterdi. İddiaların gerçek dışı olduğunu savunan Davitaya, karşı-iddiaları ortaya atmaktan da geri durmadı. Davitaya, asıl Abhazya’nın Gürcistan’a karşı provokasyon planladığını ileri sürerek 17 Şubat’ta Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından bu planların gerçekleştirileceğini iddia etti.

Davitaya’nın çağrısı ve iddialarıyla ilgili olarak bugün bir açıklamada bulunan Abhazya Devlet Başkanı Gal Özel Temsilcisi Ruslan Kişmariya, Davitaya’nın Abhazya hakkında söylediklerinin doğru olmadığını, adli soruşturmanın aslında, Abhazya’ya karşı kanlı bir savaş başlatan, bugüne kadar halen askeri yollarla sorunu halletme planları bulunan Gürcistan aleyhinde başlatılması gerektiğini ifade etti. KU/ÖZ/HT