Gimri’de kuşatma ve operasyonlar sürüyor

Gimri/Ajans Kafkas – Dağıstan’da İmam Şamil’in köyü olmakla gurur duyan Gimri’de 15 Aralık’ta başlatılan kuşatma ve operasyonlar aralıksız sürüyor.

Muhabirlerin sokulmadığı Gimri’de olup bitenleri telefon bağlantısı ile Özgürlük Radyosu’na anlatan insan hakları savunucusu Abduraşid Saidov’a göre, askerler her gün 15-35 yaş arası gençlerden bir kaçını alıp karakola götürüyor, sorguluyor ve parmak izlerini aldıktan sonra bırakıyor. Ancak şimdiye kadar götürülüp de bir daha kendisinden haber alınamayan beş kişi var. Ev ev düzenlenen operasyonlarda bir köylü de öldürüldü. Askerler tank ve zırhlı araçlarla kuşatılmış köyde korku salarken köylüler de yaşadıklarını belgelemekten korkan hale geldi.

Abduraşid Saidov polis ve askerlerin kanunsuz ve hukuksuz davranışlarının gençleri başka sığınaklara ve dini radikalizme ittiğini de sözlerine ekledi. Saidov, polisin suçluları aramak için Gimri’deki gibi bir halka toptan eziyet eden ‘anti-terör operasyonları’ndan başka bir yöntem bulmak zorunda olduğunu da belirtti. RFERL/ÖZ/FT