Gimri için aydın çığlığı

Kafkasya’nın özgürlük imamları Şamil ve Gazi Muhammed’in Dağıstan’daki köyleri Gimri’de üç haftadır süren Rus askeri kuşatmasına karşı aydınlar seslerini yükseltti.

Uluslararası yazarlar birliği PEN’in Moskova teşkilatı üyesi ve insan hakları savunucusu Abdurraşid Saidov ile Moskova Kültür Merkezi-Dağıstan’ın başkan yardımcısı Magomed Abdulhabirov, köylülerin hayatını zehir eden kuşatmanın kaldırılması çağrısı yaptı. İki yazar  Gimri’deki kuşatmaya şu açıklama ile dikkati çekti:

“Üç haftadan beri Dağıstan’ın Gimri köyü tamamen barışçıl ortamdan soyutlanmış vaziyette. Köyün etrafında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in antiterör programı çerçevesinde binlerce insanın hayatını yok etmiş olan Kuzey Kafkasya’da faal olan güvenlikçiler bulunuyor. Esas olarak ‘antiterör operasyonunun’ gerçekleştiği Çeçenya dışında hiçbir zaman böylesine kitlesel ve uzun süreli bir temizlik operasyonu olmamıştı. Ve bu, kutsal Müslüman bayramının tüm dünyada kutlandığı bir sırada iki imamın (Gazi Muhammed ve Şamil) köylerinde gerçekleştiriliyor. Özel operasyondan bir hafta önce seçim komisyonu 3500 kişilik bu köyün yüzde 90’ının (2 Aralık Duma seçimlerinde) iktidardaki Birleşik Rusya’ya oy verdiğini bildirmişti ve bu ordudaki bürokratlar tarafından devlet başkanına güvenin bir ifadesi olarak yorumlanmıştı. Bugün bu köyde normal yaşam seyri bozuldu. Köy tamamıyla enformasyon ablukası altında. Gece 22’den sabah 9’ya kadar dışarı çıkma yasağı uygulanıyor, tarlalarda çalışmalara son verildi, anaokulları, okullar açılmıyor. Gimri’den gelen haberlere göre, erzaklar tükenmeye, insanlar köyden kaybolmaya başladı. Ayrıca Gimri’yi Mahaçkale’ye bağlayan yol, ülkenin başkentini Gergebil, Hunzah, Şamil, Tliaratin, Tsutin, Botlik, Tsumadin ve Ahvah bölgelerine bağladığı için önemli bir yol. Yürütülen gizli operasyondan ötürü bu bölgelere ulaşım kapalı, adı geçen bölgelerin insanları Levaşi üzerinden alternatif bir yol kullanmak zorunda kalıyor. Dağlık şartlardaki alternatif yol ise daha uzun, ya da dağ geçit ve boğazlarını aşmak gerekiyor.

Birkaç yıldır Dağıstan’da insanların kaybolma olayları yaşanıyor ve bu güvenlik organlarının katılımı olmadan gerçekleşmiyor. Sonuç olarak suçsuz insanların öldüğü, tüm tv kanallarından tanklar ve silahlarla terörizmle alakası olmayan sivillerle ait binalara nasıl ateş açıldığının gösterildiği özel operasyonların açıkça yapılmasının amacı insanları yıldırmak.

Son olaylara bağlı olarak Rusya’nın tüm entelektüellerine, RF milletvekilleri ve hükümetine, dünya toplumuna, insan hakları savunucularına, medeni ülke milletvekillerine, Avrupa Parlamentosu’na, ABD Kongresi’ne Dağıstan’da yürütülen zorbalığa son verilmesine katkıda bulunmaları, son birkaç yıldır Dağıstan’da devam eden insan hakları ihlallerine son verilmesi konusunda RF yönetimine tesir etmeleri talebiyle başvuruyoruz. Yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesinde Kafkasya’da yeni bir zafer savaşına hazırlanıldığı izlenimi uyanıyor. Eğer bizler bugün bu zorbalığı durdurmazsak, bu başka bir şekilde tüm ülkeye yayılacak.

Okuyan gençlerin rejimle barışmayan muhaliflerin safına geçmesinde dini fanatizm etkisi yok, yetişen neslin toplumdaki negatif her şeyi protestosu var. Bunlar ise, eğitim kurumlarında rüşvet, ailelerinin bürokratlarca küçük düşürülmesi ve hayatın her alanını işgal etmiş olan yolsuzluk ve rüşvet olarak kendini gösteriyor. Ülkedeki gençlik gelecek görmüyor, ülkede yaşananlar gelecek umudu bırakmıyor. Gençlik değişiklik istiyor, yönetim ise Moskova ve Strasbourg’daki üniversitelerde okuyan genç politikacı neslin beklenmesini istiyor ve yorulmadan bunu tekrarlıyor. Var olan sosyo-ekonomik durumda barış ülkede yerleşemez. Son seçimler uzlaşmaz taraf için fazladan delil oldu, şöyle ki onlar- var olan kanunlar çerçevesinde hareket etmeye çağıran sizler, hiçbir şeye ulaşamayacaksınız çünkü sizin adınıza Seçim Komisyonları karar veriyor- düşüncesindeler.

Dağıstan’ın Untsukul bölgesinde hüküm süren zorbalığa son verilmesi amacıyla Rusya Federasyonu ile Dağıstan yönetimine etkide bulunacak metotlar bulmanızı ve bir an önce Gimri ablukasının kaldırılmasını rica ediyoruz. ÖZ/FT