Gelayev kardeşlere infaz

Malgobek/Ajans Kafkas – İnguşetya’da Rus güçlerin insan kaçırma ve yargısız infazlarla dolu ‘direnişçi avı’ bu kez üç kardeşi yuttu.

Rus haber kaynaklarının bildirdiğine göre, dün sabah altı sularında Malgobek bölgesinin Sagopşi köyünde Rusya İçişleri Bakanlığı ve yerel FSB idaresine bağlı asker ve istihbaratçılar Oskanova caddesindeki Gelayev ailesinin evini bastı. Operasyonda 24 yaşındaki Ruslan ile 21 yaşındaki Said Gelayev kardeşler öldürüldü. Yaralanan 25 yaşındaki ağabey Tagir ise bilinmeyen bir yere götürüldü.

İnguşetya polisi, kendilerine bir baskın düzenleneceği konusunda kendilerine bilgi verilmediğini, ayrıca Gelayev kardeşlerle ilgili hiçbir suç isnadı veya arama kaydı bulunmadığını açıkladı. Ancak kendi hallerinde yaşayan Gelayev kardeşlerin FSB’nin namaz kılan ve camiye giden gençlerden oluşan kara listesinde ‘Müslüman genç’ diye mimlendiği belirtildi. Bu arada Rus insan hakları örgütü Memorial’in Nazran şubesi başkanı Şahman Akbulatov, İnguşetya ve Çeçenya’da meydana gelen insan kaçırma olaylarının çoğunluğunun ardında Rus istihbaratının olduğunu kaydetti. KSPRV/CHPRS/ÖZ/FT