Gazeteci ve hak savunusuna şiddetli gözdağı

Nazran/Ajans Kafkas – Rus istihbarat ve askeri güçlerin ateş çemberine aldığı İnguşetya’da adam kaçırmada piyango bu kez Moskova merkezli tanınmış insan hakları örgütü Memorial’in başkanı Oleg Orlov ve üç gazeteciye vurdu.

Orlov ile REN-TV’ye çalışan Artyom Visotski, Stanislav Goryaçev ve Karen Sahinov adlı gazeteciler dün gece silahlı ve maskeli kişilerce Nazran’da kaçırıldı. Kaldıkları Assa Otel’de başlarına naylon torbalar geçirilerek Sunjen bölgesine götürülen Orlov ve gazeteciler dövüldükten sonra araçtan atıldı. Gazetecilerin kamera, dizüstü bilgisayar, cep telefonları, not defteri ve diğer belgelerine el konuldu. Dört kişi kendi imkânlarıyla Nesterovskaya kasabasında bulunan en yakın polis şubesine ulaşıp başlarından geçeni anlattı. Yara-bere içindeki muhabirlerden birinin durumunun ciddi olduğu belirtildi.

Oleg Orlov, başından geçenleri anlatırken "Bizi teker teker dışarı attılar. Bizi dövüp bir daha asla bölgeye gelmemesizi söylediler. Ardından gecenin yarısında bilinmeyen bir yerin tam ortasında bizi bırakıp gittiler” dedi. Rus İnterfax da ajansı İnguş polis yetkililerden bir kaynağa dayanarak, olaya karışan maskeli kişilerin askerler olduğunu kaydetti. (Ajans Kafkas)