Dağıstan’da adam kaçırmaya protesto

Mahaçkale/Ajans Kafkas- Dağıstan’da dün sivil toplum kuruluşu ‘İnsan Hakları İçin Dağıstan Anneleri’ öncülüğünde, artarak devam eden adam kaçırma olaylarına karşı bir protesto eylemi düzenlendi.

 

Yaklaşık iki saat süren eylemde, seslerini duyurmak isteyen mağdurların yetkililerle görüşme talepleri cevapsız kaldı.

 

‘Dağıstan Anneleri’ başkanı Gülnar Rustamova, 30 Ocak’ta 22 yaşındaki girişimci Cabir Kamludinov’un, 31 Ocak’ta da Kamludinov’un ortağı 25 yaşındaki Şamil Omarov’un kimliği bilinmeyen silahlı kişiler tarafından kaçırıldığını, her ikisinin de Mahaçkale’de çalıştıklarını söyledi.

 

Kaçırılan gençlerin aileleri, çocuklarının güvenlik güçleri çalışanları tarafından kaçırıldığından emin.

 

‘Dağıstan Anneleri’ örgütü, Dağıstan’da sıkça rastlanan adam kaçırma olaylarına karşı sivil tepkinin sonucu olarak Ağustos 2007’de kuruldu.

 

Dağıstan savcılığının verdiği bilgilere göre, en fazla adam kaçırma olayı 26 kişiyle 2004’te meydana geldi. 2005’de 14 kişi kaçırılırken, 2007’nin ilk yedi ayında adam kaçırmayla ilgili savcılığa 10 şikayet dilekçesi verildi.

 

2007’de kaçırılmış olanlardan beşi hakkında henüz bir bilgiye ulaşılamadı. Serbest bırakılanlardan ikisinin verdiği bilgilere göre, kendilerini silahlı ve ‘kim oldukları ve hangi güvenlik organına bağlı çalıştıkları hakkında detaylı bilgi veremeyeceklerini’ söyleyen kamuflajlı ve maskeli kişiler kaçırdı.

Çoğu kaçırma olayının ise resmi verilere yansımadığı belirtiliyor.KU/ÖZ/HT