Beslan trajedisi için yeni konsey

Vladikavkaz/Ajans Kafkas – Kuzey Osetya’da sivil toplum kuruluşları ‘Stır Nıhas’, ‘Beslan’ın Sesi’ ve ‘Beslan Anneleri’ 5 Şubat’ta bir araya gelerek Beslan soruşturmasını değerlendirmek üzere bir konsey oluşturma kararı aldı.

Beslan mağdurları tarafından ortaya atılan konsey oluşturma fikri, Stır Nıhas ihtiyarlar heyeti tarafından da desteklendi ve öncülüğünü Stır Nıhas’ın yaptığı toplantıda konseyin yapısı belirlendi.

 

Yeni konseyin başkanlığına Kuzey Osetya Parlamento Başkan Yardımcısı Stanislav Kesayev seçilirken, yönetim kuruluna Stır Nıhas’tan beş kişi, ‘Beslan Anneleri’ Başkanı Susanna Dudiyeva, ‘Beslan’ın Sesi’ eş-başkanı Ella Kesayeva getirildi. Konsey, Beslan soruşturma sürecini değerlendirecek.

 

Konseyin bir sonraki toplantısının Mart’ta yapılacağı bildirilirken, ‘Beslan’ın Sesi’nden Ella Kesayeva, yeni konseyin, önümüzdeki toplantıya kadar bir ön çalışma yürüteceğini kaydetti.

 

Toplantıda ayrıca, ‘Beslan’ın Sesi’ hakkında yapılan ekstremizm suçlaması ile ilgili İnguşetya’nın Nazran mahkemesinden gönderilen belgelerin Kuzey Osetya mahkemelerine ulaşması durumunda Stır Nıhas’ın davanın kapatılmasını talep etmesi kararı alındı. KU/ÖZ/HT