Bagapş milli pasaportların dağıtılamamasından rahatsız

Sohum/Ajans Kafkas- Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Abhaz pasaportlarının verilme süreci ile ilgili olarak dün geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

 

Toplantıya Devlet Başkan Yardımcısı Raul Hacimba, Başbakan Aleksandr Ankvab, güvenlik organları yöneticileri, yerel idareciler, belediye başkanları ve Sohum belediye başkanı, şehir ve bölge emniyet müdürleri, pasaport-vize daire başkanları katıldı.

 

Toplantıda yaptığı konuşmada Bagapş, milli pasaportların verilme sürecinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi. Bagapş, Abhazya vatandaşlarının en önemli belgesi olacak olan Abhaz pasaportlarının vatandaşlara verilmesi konusunda gerekli tüm şartların sağlanmış olmasına rağmen, yerel idareciler ve emniyet müdürlerinin gereken önemi göstermediğini söyledi.

 

Tüm pasaport-vize dairelerinde gerekli donanım ve elemanın sağlanmış olduğunu ifade eden Bagapş, pasaportların, hak etmeyen kişilere verildiği yönünde kendilerine ulaşan bilgileri de kontrol ettiklerini belirtti. Bagapş, konuyla ilgili olarak güvenlik organlarından her olayı ayrı ayrı araştırmalarını ve suçluların cezalandırılmasını istedi.

 

Devlet Başkan Yardımcısı Raul Hacimba da Abhaz pasaportlarının, Abhazya’da yaşamayan ve vatandaş olmayan kişilere de kanunsuzca verildiği durumların yaşandığına dikkat çekti ve haksız pasaport elde etmeye çalışan kişilerin var olmayan adreslere kayıtlı olduklarını söyledi.

 

Abhaz pasaportlarının verilmesi sürecini yürüten Hacimba, ülkenin hiçbir bölgesinde Abhazya kimliğini alanların şu ana kadar yüzde elliyi geçmediğini belirtti.

 

Başbakan Yardımcısı Aleksandr Ankvab da, Abhazya kimliğinin verilmesi konusunda, üniversiteye girişte sorunla karşılaşmamaları için özellikle lise son sınıf öğrencilerine öncelik tanınması gerektiğini söyledi ve yerel idarecilerin bu konuya dikkat etmelerini istedi.  

 

Ankvab ayrıca, pasaport-vize dairelerine, eski Rusya pasaportlarını değiştirmek isteyen veya bunun için ilk kez başvuru yapan kişilerin belgelerini, Abhazya kimlikleri olmaması halinde kabul etmeme teklifinde bulundu.

 

Sergey Bagapş, yerel idarecileri 1 Kasım 2008’e kadar Abhazya milli pasaportlarının verilmesi konusunda şu anki durumu değiştirmekle görevlendirdi ve mülkiyet işlerinde, çeşitli raporların alınmasında ve lise bitirme diploması alınması konusunda Abhazya kimliğinin talep edilmesini istedi. APSNPRS/ÖZ/HT