Bagapş geliyor!

İstanbul – Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Türkiye’deki Gürcü lobisi ve Gürcistan’ın baskılarına rağmen Türkiye ziyaretini planlandığı gibi gerçekleştiriyor.

Bagapş, Abhaz diasporası ile kucaklaşma amacıyla planlanan gezisine 17 Ekim’de başlıyor.

Diaspora da Abhazya liderini 17 Ekim Çarşamba günü saat 16.00’da Atatürk Havaalanı’nda ‘hoş geldin’ demeye hazırlanıyor. Eski Başbakan ve Meclis Başkanı Birinci Yardımcısı Viaçeslav Tsugba,  Meclis Başkan Yardımcısı İrina Agırba, Ekonomi Bakanı Kristina Ozgan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Maksim Gunjia ve parlamenterlerin de yer aldığı bir heyetle Türkiye’ye gelecek olan Bagapş, önce Kafkas Abhazya Kültür Derneği’nde diasporayla buluşacak.

Perşembe günü İstanbul’da Sepetçiler Kasrı’nda basının karşısına geçecek olan Bagapş, ardından İstanbul Ticaret Odası Üniversitesi Salonu’nda ekonomi çevrelerine seslenecek. Bagapş 19 Ekim’de Şehit aileleri, gaziler, Abhaz-Gürcü savaşında insani yardım edenler, savaş muhabirleri, Abhazya’dan Türkiye diasporasında evli olanlar ve Türkiye’de eğitim gören öğrencilerle Kafkas Abhazya Kültür Derneği’nde bir araya gelecek. Bagapş, 20 Ekim Cumartesi günü Sakarya Hendek Uzuncaorman Köyü’nü ziyaret edip özel olarak düzenlenen etkinliklere katılacak. Abhazya lideri Ankara temaslarına ise 21 Ekim’de başlayacak. Bagapş anıtkabir ve KAF-FED’i ziyaret edip ertesi günü Swiss Otel’de basın toplantısı düzenleyecek. Bagapş ardından TOBB Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde Abhazya Konulu Panel’de konuşacak. Aynı günü akşamı programda Bagapş’ın onuruna Swiss Otel’de bir balo var.

Bagapş,  TOBB Üniversitesi’nde eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in yöneteceği bir toplantıda düşünce kuruluşları ve kanaat önderleriyle bir araya gelecek. Abhazya heyeti 24 Ekim’de İstanbul’dan uğurlanacak. (Ajans Kafkas)