Abhaz dış ticaretinde kımıldama

Sohum/Ajans Kafkas – Ambargo altındaki Abhazya bu yıl Rusya’nın Abhaz mallarına getirdiği kısıtlamalara rağmen dış ticaret hacminde nispeten artış kaydetti.

Bu yılın ilk dokuz ayında Abhazya’nın dış ticaret hacmi 122 milyon dolar olarak gerçekleşti. Abhazya bu dönemde 112 milyon dolar ithalat yaparken, 10 milyon dolar da ihracat gerçekleştirdi. Abhazya, gümrük geliri olarak da 7.7 milyon dolar devletin kasasına koydu.

Gümrüklerdeki performans ile ilgili olarak Abhazya Devlet Gümrük Komitesi 16 Ekim’de bir toplantı yaptı. Abhazya Devlet Gümrük Komitesi Başkan Yardımcısı Said Tarkil, Rusya’nın başta Afrika domuz vebası yüzünden gıda maddelerine getirdiği ithalat yasağı başta olmak üzere bazı kısıtlamalara rağmen geçen yılın aynı dönemine oranla dış ticaret hacminde 14 milyon dolarlık bir artış kaydettiklerini söyledi.

Tarkil narenciye mevsimine girerken Rusya’nın kısıtlamaları kaldırmasını ümit ettiklerini ve vergi gelirlerindeki 8.5 milyon dolarlık hedefi rahat tutturabileceklerini belirtti. Tarkil gümrüklerde kontrollerin artırıldığını ve bu dönemde 47 ihlalin tespit edildiğini aktardı. KU/ÖZ/FT