Kimin tarafını tutsak demeyin

Kuzey Kafkasya’da Çeçen – İnguş toprak sorunundan kaynaklanan protesto hareketi anlamak isteyen diaspora kahramanlaştıracak taraf seçemiyor gibi. Bir taraftan Çeçenlerin bütün siyasi tarafları toprak konusunda birleşmişken Çeçenleri küstürmek de olmuyor, diğer taraftan alışık antirus Kafkasyalı güçlerin peşinden gidip İnguşları de desteklemek isteniliyor gibi. O meşhur Katil Rusya Kafkasya’dan defol diyecek durum var gibi ama protestocuların kendileri de Rusya’yı Kuzey Kafkasya’ya getiren atalarıyla övünmekte. Haliyle bu durumda ne yapılmalı sorusu doğuyor.

İnguşetya???

Diasporaya yardımcı olalım bu konuda ve şu tavsiyelerde bulunalım:

  1. İki kardeş kavgasında taraf tutmayın kötü olan sonuçta siz olursunuz.
  2. İnguşların öz yönetimin demokratik süreçle seçme hakkını destekleyin.
  3. Stalin döneminde sürgün edilen halkın hak iadesini destekleyin ve Oset kardeşlerimizden işgal ettikleri topraklarını iadesini isteyin.
  4. İnguşların ilerde olursa (olacak deniliyor) Gürcistan’a referandumla bağlanma talebini demokratik hak olarak kabul ederek “Katil Rusya İnguşetya’dan defol” mitingleri ile Taksime çıkın.

Yukarıda sıraladığımız hususlar üzerinden İnguş kardeşlerimizi desteklerseniz toprak meselesi dahil olmak üzere İnguş halkını desteklemiş olursunuz. Kuzey Kafkasya sivil itaatsızlık ile haklarını savunan inguşların bugün bütün Kafkasya’nın desteğine ihtiyacı var. Özellikle Anguşt (inguş) bölgenin iadesi ise bu halkın milli hedef olduğunu unutmayın.

Anguşt bölgesi bugün Tarskoye olarak adını taşıyor, Kuzey Osetya’da yerel hükumet tarafından inguşların ata evlerine yaşamaya ziyaret hakkı da tanınmıyor. 1992 yılında burada Oset ve Rus birliklerin yaptığı katliam sonrası buradan İnguşetya’ya sığınan inguşlar halen kamplarda yaşamakta. Diasporanın uzun zaman dır dikkate almadığı bu katliamı kınaması ve inguşların 1944 sonrası ikinci sürgün yaşadıkları ata evlerine dönme talepleri kesinlikle destek bulmalı. Kimi nasıl destekleyeceğiz sorusu da alışık olduğumuz “Katil Rusya” çizgisini korumuş olur.

 


Yorumlar
  1. Tolga kaya

    Tutacağım taraf belli tabiki inguslar .Osetler ardindan Çeçen ler Inguslara saldirmanin dayanilmaz hafifliği. ama sessizce tutucam sesimi çıkarmadan.Ruslari kafkasya ya davet eden atalari ile ovunen sozunuzle biz kabardeyleri kastetmenizede anlam veremedim ama olsun inguslarin yanindayim her zaman ama sesimi cikarmam