Kafkasya’dan Türkiye nasıl görünüyor?

Kafkasya halkları Türklere ve Türkiye’ye nasıl bakıyor? Türkiye’den beklentileri ne? Türk siyasilerden kimi tanıyorlar? Peki Türkleri nasıl biliyorlar?

Bu sorulara cevap verebilmek için önce Türklerin ve Türkiye’nin Kafkasya’da ne kadar var olduklarına bakmak gerek. Türkler ne zamandan beri Kafkasyadalar veya başka deyişle: “Yeni Türkiye” Kafkas politikasında neye odaklanmış durumda?

Türkler Kafkasya’da bulunan tüm cumhuriyetlerde aktif olarak faaliyet gösteriyor. Daha çok ticaret yapan iş adamları ile temsil edilen Türkiye, TİKA’nın bölgede olmamasına rağmen burada bir çok yardım faaliyeti yürütmekte. En az ilgi gören Osetya’da bile Türkiye’nin yardımcı olduğu cami inşaatları ve iş yapan Türk iş adamlarına rastlamak mümkün. Özellikle inşaat sektöründe en çok iş alan yabancılar Türkler. Giyim ve ev tekstili ürünlerinde lider diyebileceğimiz Türk mallarını Kafkasya’ya getirenler de Türk iş adamları. Şavurma adıyla her köşe başında satılan dönerin vatanı da Türkiye olduğuna göre gıda ve yemek sektörü de Türk malları ve mutfağı ile lider pozisyonda sayılır. Yani ticari olarak ve yardım faaliyeti olarak Türkiye Kafkasya’da SSCB dağıldığından beri bulunuyor. Onun dışında burada baskı gören Müslüman kesimin sığındığı ilk ülke yine Türkiye. Kafkasya’dan turist ziyareti yapılan ülkelere baktığımızda Türkiye’yi yine ilk sıralarda görüyoruz .

Siyasi açıdan baktığımızda ise; halka Müslüman siyasetçileri sorarsanız Erdoğan’ı zikreder, onun dışında da pek kimseyi tanımazlar. Tabi geniş kitlelerin dışında dünya siyasetinden anlayan ve dış haberleri sadece Rus TV’lerinden takip etmeyen kesim daha bilgili ve bilinçlidir.

Türkiye Kafkasya’da daha çok Müslüman halkların yaşadığı seküler bir devlet örneği olarak biliniyor. Ilımlı İslamcılar, milliyetçiler ve liberallerden Rusya’nın beynini tam olarak yıkayamadığı bir kesim Türkiye’ye genelde olumlu bakar. Hatta yaşamayı arzu ettikleri bir ülke olarak da görürler. Kafkasya’dan Türkiye’yi ziyaret edenlerin genelde İstanbul veya Antalya’ya gittiklerini düşündüğümüzde bu ülkeyi zengin ve son teknolojileri kullanan bir yer olarak bilmeleri gayet normal. Türkiye’nin NATO bünyesinde ABD’nin ardından en güçlü askeri güç  olduğuna inanlar da var Kafkasya’da. Bir kesim de Türkiye’nin şeriatla yönetildiğini düşünür. Tabi burada bu kesimin en cahil kesim olduğunu not düşmek gerek.

Federal merkezin dağıttığı para ile beslenen bürokratlardan Antalya’da evi veya dairesi olmayanı yok kadar az Kafkasya’da. Bu bahsettiğimiz tabi ki orta kesim bürokrasi. Yönetimin başında olanlar gayrimenkullerini Birleşik Emirlikler veya Avrupa’dan alırlar.

Türkiye, Kafkasya’da birbirlerini yiyen ve ölesiye savaşan tarafların aynı sokaklarda gezdiği, aynı şehirlerde gayrimenkul alıp tatil yaptığı bir ülke. Kafkasya’da can düşmanı olanları bazen İstanbul veya Antalya’da aynı masayı paylaşırken görebilirsiniz. Ayrıca Türkiye en Rus yanlısı Kafkasyalıların buraya geldiklerinde ayrılıkçı olduğu bir ülkedir.

Garip ama gerçek bir bakışı var Kafkasya’nın Türkiye’ye.


Yorumlar
  1. Arif Süzen

    Türkiye aslında yazarın tarafsız bakmamasına göre Kafkas hakları gibi cennet bir ülke. Kafkas haklarının bu düşünceye kapılması çok doğal bir şey…