Çeçenya’da baskı, aşağılama, zulüm ve Kadirov’un geleceği

Dünya İran-Suud kavgasına kilitlenmiş ve muhtemel küresel savaş hakkında konuşurken, Dünya kamuoyunda Orta Doğu ciddi bir gündem oluşturuyorken, Çeçenlerin gündeminden bahsetmek Çeçenler dışında kimin ilgisini çekebilir ki? Fakat Çeçenlerin hayatta kalma mücadelesini anlatmaktan vazgeçmememiz lazım.

Çeçenya’da son dönemde patlak veren insan kaçırma vakaları ve güvenlik güçlerinin işlediği cinayetler bizlere Çeçenya’da 2000’li yıllara mı dönüyoruz sorusunu sorduruyor. Bildiğimiz gibi 2000’li yıllarda Çeçenya’daki olaylar dünyanın ilgisini ve gündemini daha çok çekiyordu. Müslüman milletler, Çeçenlerin yürüttükleri cihada destek verirken Batı dünyası da meseleyi Rusya’daki demokratikleşme süreci sebebiyle takip ediyordu. Fakat günümüzde Batı’nın da demokrasiden yavaş yavaş uzaklaşması gibi bir durum ortaya çıktı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, demokrasiyi adeta askıya aldı. Müslümanlar için ise Kafkasya’daki cihat artık normal bir hale geldi.

Çeçenlerin ve Kafkasyalıların kahramanlıkları eskiden hikâyelerle anlatılırdı. Şimdi ise kahramanlığı zorunlu kılan şartlar onlar için normal hayat standardına dönüştü. Dahası, Çeçenya’da kahraman olarak bilinen mücahitler, değişik örgütler içerisinde terörize edildiler. Bu durum tün Çeçenleri etkiler duruma geldi. Örneğin Çeçenya’da iki sivilin kaybolması, dövülmesi, öldürülmesi artık gündem olmuyor. Hatta, insan haklarının ihlal edildiğini söyleyerek destek çıktığın adamın DAEŞ’çi çıkma ihtimali, insanları onlara destek olmaktan uzaklaştırıyor. Bunlar sadece bir sebeptir. Bir de sırf doğal gaz parasına itiraz ettiği için terörist gibi evinden alınıp, daha sonra siyasi ve toplumsal kınamayla linç edilen Çeçenlerin durumuna ne demeli? Peki, bunu yaşayan bir kadına Çeçenlerin sessiz kalmasına ne diyeceğiz? Veya öğretim görevlisi Hızır Eciyev’in facebook sayfasında yaptığı paylaşım yüzünden dövülerek öldürülmesi ve daha sonra ailesine babanız kayadan düşerek öldü açıklaması yapılmasına neden kimse karşı çıkmaz? Yetim bırakılan dört çocuğa bunu kim nasıl anlatacak? Kimse bunları açıklayamaz tabi ki. Bu çocuklar zalime küstüğü kadar bize de küsmüş olacaklar. Belki çoğumuzun dert etmeyeceği şeyler bunlar. Fakat DAEŞ’in Kafkasya’dan bu kadar destek görmesinin ana nedeni de bir zamanlar küstürülen nesildir. Bu örgütlere katılan çocuklarımız için hepimiz soruyoruz, “Neden DAEŞ’e katılıyorlar” diye… Fakat artık biliyoruz ki ülkede insan hakları ihlalleri, zulümler ve işkence insanları DAEŞ’in kucağına itiyor.

Şüphesiz ki Çeçenleri radikalleştirecek güçler şimdiden görevlerini yapıyorlar ve 30-40 sene sonra Kafkasyalılara ve torunlarına canlı bomba üretme fabrikalarında büyük işler düşecektir. Biz Kafkasya’da olanlara sessiz kaldıkça geleceğimiz kararıyor ama farkında değiliz. Günümüz küresel dünyasında Dünya’nın bir ucunda yapılan zülüm Dünya’nın başka ucunda patlak verebiliyor. Fakat kimin umurunda ki? Tek suçlu İslam, Müslümanlar vb.

Peki Çeçenistan’a bakacak olursak Kadirov bunları bilerek mi yapıyor?

Aslında Çeçenya’da yaşanan olayların kaynağı, Kadirov ile direnişçiler arasında yaşanan kavga değildir. Bunun sebebi 2015 yılında Kadirov ve Rus güvenlik güçleri kavgası sonrası ortaya çıkan bir sonuçtur.

İçkerya direnişi, Kafkasya Emirliği ve DAEŞ’e evrilmiştir. İçkeryanın güç kaybetmesi, Çeçenya sorununu Çeçenleştirmek için işbaşına getirilen Kadirov’a ihtiyacı azaltmaktadır. Eski bir direnişçi olan Kadirov, Rusya’nın askeri çevreleri tarafından sevilmemektedir. Putin’in desteği olmasaydı çoktan tarihe karışmış olabilirdi.

Kadirov, geçmişi iyi analiz eden bir ekibe sahiptir. Çeçenya’da ikinci savaşta Rus yanlısı olan bütün yerel unsurların nasıl teker teker temizlendiğini hatta çoğunun kendisine teslim edilip ebediyete yolcu edilmesini iyi okumuş olan bu ekip çalışmalarını da planlı biçimde yürütmektedir.

Çeçenya’da hızla zenginleşen ve adeta bir Karun gibi güç elde eden Kadirov’un şimdilik tarihe karışma niyeti yoktur. Kadirov, en büyük gücünü Surkov gibi Putin’in yakın çevresinden almaktadır. Putin’e danışmanlık yapan Surkov, Kadirov ve çevresindekilere destek olurken, Kadirov da Moskova’daki Kafkas lobiyle Surkov’a destek çıkmaktadır. Çeçen halkının desteği ile federal siyasetçi olunamayacağını bilen Kadirov, Ukrayna krizini bile Rus halkının desteğini almak için kullanmıştır. Tıpkı Türkiye-Rusya uçak krizini kullanmaya çalıştığı gibi.

Kadirov’un Türkiye ve Ukrayna tepkileri bir bakıma Rusların kendisine karşı tepki ve nefretini değiştirmek amaçlıdır. Rusya yönetimine ve Rus halkına mesajlarla yanaşmaya çalışmaktadır. Kadirov’un bu çabaları Ruslar arasında olumlu bir etki de oluşturmuştur.

Kadırov, Federal siyasetçi olma yolunda çaba gösterirken, Çeçen halkı hızla kapitalist sisteme ayak uydurmuştur. Daha düne kadar fatura derdi bilmeyen halk, artık ay sonu gelir gelmez kapıyı çalan belediye memuru kâbusunu yaşar hale gelmiştir. Belediye memuru da fatura parasını almaya giderken sanki kendi borcunu ister gibi davranışta bulunması isyanları tetiklemektedir. Aslında halkın nabzını iyi tutan direnişçiler vardır Çeçenya’da. Bu durumu Kadirov’a karşı kullanmak ve ayaklanmayı canlandırmak için faaliyetler de yürütmektedirler. Bu direnişçiler yanında, Kadirov’u başarısız görmek isteyen bir hayli fazla Rus FSB ve Askeri Gücü de bulunmaktadır. Kadirov’un son kullanma süresini tamamladığını düşünen bu güçler, ellerine geçen her fırsatı kullanmaktadır. Bunu çok iyi bilen Kadirov ise sözde mutlu ettiği Çeçen halkından sadakat beklemektedir. Kadirov’un beklentilerinin boşa çıkması halka zulüm etmesine neden olmaktadır. Çeçenya’da ara sıra Kadirov yönetimine karşı şiddet olayları yaşanmaktadır. Fakat, ilginçtir ki Kadirov, Ruslara bu şiddet hakkını tanımıyor. Rus federallerin faaliyetleri, Çeçenya’daki yerel hükümetin iznine bağlıdır. Rusların izin almadan yaptıkları faaliyetlerde bizimkisi aniden Çeçen halkının koruyucusu rolüne bürünüyor. Hatta ülkede Rusların baskısı artınca Kadirov da Rusya genelinde Çeçenlerin hak savunucusu oluveriyor. Kadirov’un en önemli zaafı kendine karşı yapılan eleştirilerdir. Eleştiri kaldıramaması öyle bir seviyeye gelmiş ki en yakınındaki danışmanlar bile yanlışları söyleyemez olmuştur.

Çeçenya’da, eleştirilerin ona tahtını kaybettireceği veya iç-dış güçlerin sürekli provokasyonda bulunduğu düşünceleriyle Kadirov kendisini mahkum etmiştir. Kadirov, tahtını koruma paranoyası ile yaşamaktadır. Kadırov’un askeri gücü olan polis birlikleri Krala yaranmak için neredeyse halkın düşünce olarak bile muhalefet etmesine karşı çıkmaktadır.

Suriye’deki savaş ile kendisine karşı mücadele edecek aktif gençlikten kurtulan Kadirov, şimdi düşünerek ve konuşarak muhalefet edenleri bir tehdit olarak görmektedir. Çeçenya’da korku ile Kuzey Kore toplumuna benzer bir nesil oluşturacağını sanıyor olabilir. Fakat tahtın koruyucuları Kadirov’a büyük bir sürpriz hazırlamaktadır. Bu baskıcı siyaset zamanla Çeçenleri Rusları tercih edecek duruma getirebilir.

Çeçenya’da, “Kadirov gitsin de isterse Rus bizi yönetsin” hali yaşanıyor desek yanlış olmaz. İşte o an gelmiştir. Tahtını Tanrılaştıranlar, federal merkezin yardımı ile halk tarafından linç edilecektir. Kadirov’un, valilikten Rusya Krallığına yükseldiği bu süreç, Kaddafi’nin sonu gibi bitebilir. Kadirov, bu ihtimali göremiyor olabilir. Kendi gücüne ve Putin’in desteğine çok güvenmesi gözünü kör etmiştir. Kadirov’a Çeçenleri öldürme ve eziyet etme ruhsatı veren Ruslar, Rus öldürme ruhsatı vermemiştir. Rusya’da, Kadirov’un Rusya’nın iç işlerinde kirli cinayetleri gerçekleştirdiğine dair bir kanaat vardır. Rus askeri çevrelerinde Putin’in Kadirov seviciliğine karşı yoğun itirazlar yükselmektedir. Son dönemde, kalp krizinden ölen iki genaralin Kadirov’u sevmeyen generaller olması ve başta Nemtsov cinayeti olmak üzere Kadirov’un Rusya’da kirli işlerle irtibatlı olduğunun tespiti yakında Kadirov’un da harcanacağı ihtimalini güçlendirmektedir. Bu ihtimale ek olarak Rusya’daki karşı cephede Putin ile hareket eden Kadirov’un federallerle giriştiği kavgada kazanma şansı da vardır. Kadirov, gelecekte Rusya’nın son dönemde yürüttüğü saldırgan dış siyasette rol alabilecek önemli figürlerden biri olabilir. Kadirov, ancak Putin’in en güvenilir özel harekâtçısı ve tetikçisi olarak hayatta kalabilir.


Yorumlar
  1. Aşağalık ırk rusların, kuzey kafkasyalılara yaptığını hiçbir millet yapmamıştır…Çeçenlerin savaşçılıklarına ve cesaretlerine saygı duymakla beraber, akıllarını kullanamadıkları için yaptıkları davranışlardan gördükleri zarar nedeniyle üzülüyorum…Çeçenler benim gözümde çok değerli bir millet ve güzel bir genotiptir. Suriye’ de savaşan Çeçen’ in burada değişik gruplar içinde savaşmasının asıl sebeplerinden biri de biz diğer Kuzey Kafkasyalıların onlara sahip çıkamayışımız; istihbarat teşkilatlarının ellerine teslim etmemizdir… KUZEY KAFKASYALILAR…. SÖZÜM SİZE…. ANLARSANIZ ANLAYIŞLA ANLAMAZLIKTAN GELİRSENİZDE İSE DE ANLAYACAĞINIZ DİLDE KONUŞUYOR…ATALARINIZ ADINA EMREDİYORUM…NE KISA NE DE UZUN VADEDE KUZEY KAFKASYA DA BAĞIMSIZ BİR DEVLET OLMA İMKANI GERÇEKÇİLİK İÇİNDE BAKILDIĞINDA GÖRÜLMEMEKTEDİR. O HALDE İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ TOPLUMLARDA BİRLİK OLUN Kİ REFAH İÇİNDE YAŞAYIN…. SİZİN OLMAYAN DAVALARDA BAŞKALARI İÇİN YETERİNCE ÖLDÜĞÜNÜZ YETER….Putinin karısı Kadirov, kendisinin aşağalık bir pislik ve vatan haini olduğunu biliyor… Onun için onu geberirken düşünemiyorum….