Zakayev: “Caharkale’deki çatışmaların sorumlusu Rusya’dır”

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev “Caharkale’de (Grozni) meydana gelen çatışmaların sorumlusu Rusya’dır” dedi.

Ahmed Zakayev, 4 Aralık’ta Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de meydana gelen, 10 direnişçi ile en az 10 polis ve askerin hayatını kaybettiği çatışmalarla ilgili olarak Chechen Center’da yer alan açıklamasında “Çeçenya’da meydana gelen olayın sorumlusu Rus-Çeçen çatışmasının siyasi çözümünü reddeden işgalci Rusya hükümetidir” ifadesini kullandı. Zakayev ayrıca Batı dünyasını, Avrupa’yı doğrudan tehdit edene kadar Putin ile iyi ilişkileri korumak ve suçlarına göz yummakla suçladı.

 

Çeçen İçkerya Dışişleri Bakanı Usman Ferzauli de çatışmalardan Rusya’yı sorumlu tuttu. Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov’un saldırıların Dokka Umarov’un kardeşi tarafından organize edildiğine dair açıklamasını da yorumlayan Usman Ferzauli, Ahmed Umarov’un ne örgütün bu tarz eylemleri ne de kişiler üzerinde bir etkisi yok. Saldırıların işgalci Rus devlet şiddetinin sonucu olduğu açıktır. Kadirov ve etrafındakiler şahsi iktidarları ve emniyetlerini güvence altına almak amacıyla her türlü karşı görüşü bastırmaktadır. Bilindiği gibi saldırıları gerçekleştirenler bir açıklama yaptı ve eylemlerinin Çeçen kadınların onuruna el uzatanlara karşılık verme amacı taşıdığını belirtti. Onlar Çeçen kadınların aşağılanmasını durdurmak amacıyla hayatlarını feda etmek için toplandılar. Rus yetkililer ise elbette olayın gerçek nedenini kabul etmeyecekler” dedi.

 

Kadirov’un Ahmed Umarov ile ilgili iddiası Rusya’nın resmi haber ajansı ITAR-TASS’da yayınlanmıştı.

AjansKafkas