Umuda yürüyen Çerkesler Edirne’ye vardı

Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen Suriyeli sığınmacılar yavaş yavaş Edirne’ye ulaşıyor.

Kafkas kökenli Suriyeli sığınmacılar  geçtiğimiz günlerde İstanbul otogarda diğer Suriyeli sığınmacılarla birlikte beklerken Kafkas Vakfı ve İstanbul Çerkes Derneği yetkililerinin girişimleri ile ikna edilerek en azından geceyi açıkta geçirmemeleri için bir gece İstanbul Çerkes Derneği’nde ağırlanmıştı. Adige Xase Derneği, İstanbul Kafkas Kültür Derneği ve Bahçelievler Kafkas Kültür Derneği yetkilileri de o gece Suriyeli dostlarımızı ziyaret etmiş yaşanan durumla ilgili bilgi almış, sorunların çözümü için devreye girmişti. Tercihlerini Edirne’ye bir şekilde ulaşmaktan yana kullanan Suriyeli Çerkesler, İstanbul Çerkes Derneğinden ayrılarak 18 Eylül gece geç saatlerde Edirne otogara ulaştılar.

Soydaşlarını bu zor yolculukta tek başına bırakmak istemeyen Kafkasyalı STK’lar yolda olan Suriyeli Çerkeslerin durumu ile ilgili gece boyunca bilgi aldı. Sağ salim Edirne’ye varmaları için ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Tehlikeli yolculuktan vazgeçmeyen sığınmacılar sonuçta hedef olarak belirledikleri Edirne otogarına ulaştılar. Sığınmacıların Edirne’ye ulaştıklarını haber alan diaspora temsilcileri kendilerini otogarda ziyaret etti. Edirne otogara daha önce ulaşan 25 kişilik grup ile İstanbul’dan onların yanına giden yaklaşık 35 kişilik iki grup birleşti.
_SAM1458

Edirne’de Ajans Kafkas muhabirine konuşan Kafkasyalı sığınmacılar kendilerinin bu şartlar altında olabildikleri kadar rahat olduklarını ve Avrupa’ya gitmeye kesin kararlı olduklarını tekrarladılar.  Edirne gecelerinin soğuk olduğunu, grubun sahip olduğu tek çadırı çocukları yatırmak için kullandıklarını dile getirdikten sonra ekstra çadır ve battaniye ihtiyaçlarının olduğunu, çadırları alabilecek maddi imkanlarının olduğunu fakat Edirne’de satın alınacak çadır bulamadıklarını dile getirdiler.

Şu an Yaklaşık 5000 kişilik Suriyeli sığınmacıların arasında iki yerde bulunan 120’ye yakın Kafkasyalı sığınmacı var. Bir grup TEM otoban Edirne çıkışı gişelerde ve diğer grupta Edirne otogarda.

Kafkasya kökenli Suriye vatandaşı olan ve Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan sığınmacılar üç yıldır Türkiye, Ürdün ve Rusya’da kalıyordu fakat son iki ayda bir çok Suriyeli sığınmacının yaptığı gibi onlarda daha iyi yaşayacaklarını umdukları Avrupa’ya gitmek için yola çıktılar.