Timur Tenov: Milliyetler Ajansı bürokratik bir yapı olmamalı

Kabardey-Balkarlı siyaset bilimci Timur Tenov, Putin’in kurulmasını istediği Milliyetler Ajansı hakkında değerlendirmede bulundu.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dmitri Medvedev’e 15 Nisan’a kadar, Federal Milliyetler Ajansının kuruluş programı taslağının hazırlanmasını talimatını verdi.

Rusya’nın yakın tarihinde etnik ve dini gruplar arası ilişkilerle ilgilenen çeşitli bakanlıkların kurulduğunu hatırlatan Kabardey-Balkarlı siyaset bilimci Timur Tenov, Regnum ajansına yaptığı açıklamada “Bunların kurulması veya lağvedilmesi, etnik ve dini gruplar arası ilişkilerde gerginliğin tırmanışa geçmesi ya da durulmasıyla eş zamanlı oldu. Bugün de böyle bir kuruma ihtiyaç duyulabilecek bir dönemden geçtiğimiz düşüncesi yönetime hakim olmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Bu zamana kadar çeşitli bakanlıklar ve müdürlükler üzerinden hayata geçirilen programların olumlu sonuçlar vermediğini belirten Tenov, “Yeni kurumun ne kadar etkili olacağını, statüsü, personel yapısı ve faaliyet alanları belirleyecek. Bana göre, bu yapının alışık olduğumuz bürokratik örgütlenmelerin bir yenisi olmayıp, uzmanlar topluluğundan kurulu olması, konuyla ilgili siyasi kararlara temel teşkil edecek çalışmaların da bu uzmanlar topluluğunun eseri olması gerekiyor” dedi.