Mutsolgov’dan “polis baskını” açıklaması

İnguş insan hakları savunucu Magomed Mutsolgov’un evine ve ofisine yapılan polis baskının sebebi belli oldu.

Magomed Mutsolgov’un Kavkazki Uzel’de yazdığı blogda belirttiğine göre, devlet onu Ukrayna, Gürcistan ve Suriye konusundaki muhalif tavrı sebebiyle ve Batılı güçlerle işbirliği yaparak devlete karşı çalışmakla suçluyor. Bu suçlamaların saçma olduğunu belirten Mutsolgov, İnguşetya yönetimine seslenerek “Haksızlığı bitirin bana ihtiyaç kalmaz!” dedi.

İnguşetya’da insan hakları savunucusu olarak çalıştığını söyleyen Mutsolgov, geçmişte kendi öz kardeşinin de kaybolduğunu ve susmasının tek yolunun öldürülmesi olduğunu yazdı. “İnguşetya başkanı Yevkurov bizden rahatsız ve beni hapse atacağını bizzat kendisi söyledi” diye devam eden Mutsolgov, “İnguşetya’da Hamzat Çumakov, muhalif aktivist Bagautdin Hautiyev ve beni susturmak için değişik yollara başvuracaklar” dedi.

Mutsolgov kendi evinde arama yapan polislerin nazikçe kendi işlerini yaptığını söyledi ve polisin kavganın tarafı olmadığını söyledi. “Polise bu işleri yaptıranlar, Hamzat Çumakov’un camisine gelen gençlere de onu dinleyerek Suriye’ye gitmek istediklerini söyleteceklerdi ama kimse yaptıkları teklife yanaşmadı” diye yazdı. Bu şekilde alçakça davranmanıza gerek yok diyen Mutsolgov, “İnsan kaçırmaları, rüşvet ve yolsuzluk vakaları ile mücadele edin, onları önleyebilir ve halkınıza hizmet ederseniz bizimle uğraşmanıza gerek kalmayacak” dedi.

Magomed Mutsolgov, blogunda yazdığı yazıda olanların arkasında İnguşetya’nın mevcut yönetimi olduğunu iddia etti. Mutsolgov’a göre, mevcut yönetim uluslararası konjonktürü ve Rusya’da mevcut siyasi çatışmaları kullanarak kendisini karalamak istiyor.