Kumuklar Abdulatipov’a dur dedi

Dağıstan’nın başkenti Mahaçkale kırsalında, Amirhankent bölgesinde Kumuk cemaatler bir toplantı gerçekleştirdi.

Çernovik haber ajansının verdiği bilgilere göre, 4 Kasım Rusya Ulusal Birlik Günü dolayısıyla toplanan Kumuk cemaatler, Dağıstan başkanı Ramazan Abdulatipov’un toprak politikasını eleştirdi. Abdulatipov’un toprak politikasının Dağıstan halkı için ağır sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Kumuklar, Putin’e bir mektup yazarak olaya müdahil olmasını istediler.

Dağıstan’nın büyük sorunlarından biri olan toprak problemi sebebiyle, geçmişte Dağıstan içinde başka bölgelere sürülen Kumuklar ile onların eski topraklarında şu anda yaşayan Dağıstanlılar arasında zaman zaman sıcak tartışmalar yaşanıyor. Kafkasya’da Stalin döneminde atılan fitne tohumları hala ülkenin geleceğini tehdit ediyor. Stalin bazı Kafkasya halklarını sürgün ederken, onların topraklarına komşularını yerleştirmişti. Stalin döneminde yapılan bu uygulama etkisini ilk olarak 1992 yılında İnguş ve Oset halkları arasında yaşanan çatışmalarda göstermiş, Osetlerin İnguşlara yaptığı katliam ile sonuçlanmıştı.

Kumuk halkı büyükleri, Kumukların topraklarının SSCB döneminde, kendilerinden alınarak şu anda yerleşim alanı olarak devlet tarafından dağıtılmasından rahatsız. Bu rahatsızlığı her fırsatta devlet yetkililere duyurmaya çalışan Kumuklar toprakların kendilerine iade edilmesini talep ediyor.