Kayseri'de Tıj İlkay Misafirhanesi için destek gecesi düzenlendi 

Kayseri Kafkas Derneği geliri Maykop'ta yaptırılan Tıj İlkay Misafirhanesi'ne aktarılmak üzere bir gece düzenledi. 

 

Kadir Has Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen geceye katılanlardan Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya yaptığı konuşmada Kayseri Kafkas Derneği'nin anadil ile ilgili çalışmalarından övgü ile bahsederek, Kaffed olarak 2014-2015 dönemini “Anadil Yılı” olarak ilan ettiklerini duyurdu. Yaptığı konuşmada Aslankaya, “Federasyonumuz 2014-2015 yılını ana dil yılı ilan etti. Yaşadığımız coğrafyada demokratikleşme süreci içinde farklı gelişmeler oluyor. Türkiye'de yaşayan halklara çeşitli haklar, hukuklar veriliyor. Bunların en yakın takipçisiyiz. Yeni yasalar çerçevesinde ortaokullarda Türkiye'deki etnik gruplara kendi ana dillerinde eğitim yapma hakkı tanındı. Türkiye'de geçen yıl sadece Kayseri'de iki sınıfımız vardı. Önümüze hedefler koyduk, en az 300 öğrenciyle sınıf açmayı planladık. 12 sınıfa ulaştık. Çocuklarını tüm mahalle baskılarına ve zorluklara rağmen ana dil duyarlılığıyla seçmeli ders olarak seçtiren velilere ve dernek yönetimine teşekkür ediyorum. Unutmak üzere olduğumuz tehlikedeki dilimizi korumak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

Kayseri Kafkas Derneği adına bir konuşma yapan dernek başkanı Mutlu Akkaya ise şu anda Kayseri'de 135 öğrenci ile 12 adet sınıf açıldığını ayrıca dernek bünyesinde de dil kurslarına devam ettiklerini açıkladı. Suriye'deki savaştan kaçarak Kayseri'ye yerleşen Çerkeslerin ihtiyaçlarından da bahseden Akkaya bu konuda destek beklediklerini iletti.

 

Konuşmaların ardından Kayseri Kafkas Derneği tiyatro topluluğu tarafından sahnelenen “Adige Survivor” adlı oyun izleyenlerin beğenisine sunuldu. Çerkesçe eğitmenlerine de plaket takdim edildi.

 

Sanatçı Sevval Sam'ın Çerkesçe şarkılarıyla son bulan etkinliğin geliri Maykop'ta inşaatı süren Tıj İlkay Misafirhane'sine aktarılacak.

Ajans Kafkas