Kafkas Vakfı’ndan 21 Mayıs çağrısı

Kafkas Vakfı Yönetim Kurulu 21 Mayıs etkinlikleri ile ilgili bildiri yayınladı.

Diasporayı bulundukları ülke ve şehirlerde Rusya Konsolosluk ve Büyükelçilikleri önlerinde gerçekleştirilecek Çerkes Soykırımını protesto etkinliklerine katılmaya davet eden çağrının tamamı şu şekilde;

“21 Mayıs 1864, emperyalist Rusya’nın Kafkasya halklarını ait olduğu topraklardan tamamen silme maksadı ile milyonlarca insanı sistematik şekilde katletmesi ve sürgüne göndermesi sürecinin abideleşmiş tarihiydi. Yıllarca, emperyalist politikalar sonucu savaş altında inleyen Çerkesya’nın 21 Mayıs 1864 tarihinde düşmesi ile birlikte; Rusya, Kafkas-Rus savaşının bitişini tüm dünyaya duyurmuştu.

Bu süreç boyunca Rusya, sessizliğe bürünen dünyanın gözleri önünde yıllarca süren bir soykırıma imza attı. Soykırım sürecinde yerleşim yerleri imha edildi, milyonlarca insan katledildi. Bir o kadar insan da çok zor şartlar altında sürgüne gönderildi.

Çok yakın bir zaman önce Çeçenya’da binlerce insanın hayatına mal olan ve binlerce insanın mülteci konumuna düşerek yurtlarını terk etmesine sebep olan Çeçen-Rus savaşı ve beraberinde gelen Çeçenya’nın işgali, Rusya’nın Kafkasya Halklarına uygulaya geldiği vahşi politikaların boyutunu ve sürekliliğini gözler önüne sermektedir.

Kafkas Vakfı olarak, Kafkas halklarının kendi kaderlerini belirleme haklarını desteklediğimizi deklare ediyor, uluslararası kurum ve kuruluşlardan Çerkes Soykırımını tanımalarını talep ediyor, diasporayı demokratik halklarını kullanarak bulundukları ülke ve şehirlerdeki Rusya konsolosluk ve büyükelçilikleri önünde Çerkes Soykırımını protesto etmeye davet ediyoruz.”