Fehim Taştekin’in Rusya’ya girişi engellendi

Adler üzerinden Abhazya’ ya gitmek üzere Soçi’ ye giden gazeteci Fehim Taştekin Soçi Havaalnında Rus yetkililer tarafından bekletiliyor.

 

Guşıps olarak kendisine ulaştığımız  Fehim Taştekin sağlık durumunun iyi olduğunu, pasaportuna Rus yetkililer tarafından el konulduğunu dönüş biletini gördüklerinde pasaportunu iade edeceklerini bildirdiklerini söyledi.  Rus yetkililerin kendisine Rusya’ya 5 yıl boyunca giriş yasağı bulunduğu için havaalanından çıkamayacağı bildirilen Taştekin Radikal Gazetesinde Dış haberler editörlüğü ve köşe yazarlığı yapıyor. Giriş yasağının sebebi konusunda yetkililerden bir cevap alamadığını dile getiren Taştekin Soçi Olimpiyatları konusunda Çerkesler’ in hassasiyetlerini gündeme getiren yazıları sebebiyle bu muamele ile karşılaşmış olabileceğini bildirdi.

 

Halen havaalanında bekletilen Taştekin’in bir sonraki uçak ile Türkiye’ye gönderilmesi bekleniyor. Guşıps’e yaptığı açıklamada daha önce defalarca Abhazya’ya bu yol ile giriş yaptığını ve hiç bir sorun yaşamadığını söyleyen Fehim Taştekin Türkiye Konsolosluğu ve Abhazya Başbakanının da  sorunun çözülmesi için devreye girdiğini ancak şu ana kadar bir sonuç alınamadığını bildirdi.

 

Guşıps