“Çerkesler: Kafkasya’dan dünyaya dağılan efsanevi halkı keşfedin”

Hamburg Etnoloji Müzesi kapılarını Çerkesleri keşfetmek isteyenler için açıyor.

 

Almanya’da uzun süredir hazırlıkları devam eden “Çerkesler: Kafkasya’dan dünyaya dağılan efsanevi halkı keşfedin” adlı serginin açılışı 24 Kasım’da Hamburg Etnoloji Müzesinde yapılacak. 25 Mayıs 2014’e kadar devam edecek sergide yer alacak materyallerin toplanması için Etnoloji Müzesi araştırmacılar ve sivil toplum örgütleriyle uzun süredir irtibat halindeydi.

 

Hamburg Etnoloji Müzesinin sergiye davet metninde şu ifadelere yer veriliyor:

“Avrupa’nın kadim halklarından Çerkesler, asırlarca Kuzey-Batı Kafkasya’da yaşadılar ve 19. yüzyılda savaşçılıkları, usta süvarilikleri, cesaret, güzellik ve zerafetleriyle bütün Avrupa’da hayranlık uyandırdılar.

 

1864’de Çarlık Rusya orduları tarafından vatanlarından sürülmelerinin ardından efsanevi halk unutuldu. Eski Çerkesya başkenti olan şehirde yakın bir gelecekte Soçi 2014 Kış Olimpiyatları yapılacak.

 

Fakat Kafkasya’nın cennet köşesinde bulunan bu popüler sahil şehri, Çerkes trajedisinin yaşandığı yer. Olimpiyatlardan tam 150 yıl önce burada Çerkesler Rusya’ya karşı son savaşı verdi.

 

Olimpiyat oyunları yeniden Çerkeslere dair ilgi uyandırdı.  Olimpiyat, bu insanları yeniden keşfetmek için vesile oldu.

 

Sergi Çerkeslerin kaderini gözler önüne seriyor. Tüm dünyaya dağılmış olmasına rağmen kültürünü ve dilini koruyan bir halk. Bugün Çerkesleri birbirine bağlayan nedir? Nasıl bir çıkış yolu arıyorlar?

 

Kimlik ve belleğe dair soruları yanıtlayabilmek için, tüm dünyadan Çerkes sivil toplum örgütleri ve bireylerle irtibata geçtik ve bu sergiyi hazırladık”.

AjansKafkas