Çerkesler de parti kurdu

Çerkes Hakları İnisiyatifi üyeleri tarafından kuruluş çalışmaları yürütülen Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) bugün siyasi hayatına başladı. 

İçişleri Bakanlığı'na kuruluş dilekçesini veren ÇDP Kurucu Genel Başkanı Kenan Kaplan, “Bütün Türkiye halklarının ve toplumsal kesimlerin kendilerini ifade edebileceği yeni bir siyasi platform olacağız. ÇDP üreteceği özgün projeler ve önerilerle devleti tam demokratik bir yapıya dönüştürmek amacıyla kurulmuştur. Ulusalcı devlet anlayışı tasfiye edilmeli. Türkiye'nin demokratikleşmesi, sadece Türkler ile Kürtler arasında çözülecek bir mesele olarak algılanmamalı. Bu ülkede yaşayan diğer etnik gruplar da sürece fiilen katılmalı” dedi.

 

ÇDP kurucu Genel Başkanı Kenan Kaplan, "ÇDP üreteceği özgün projeler ve önerilerle devleti tam demokratik bir yapıya dönüştürmek amacıyla kurulmuştur" diye kaydetti.

 

ÇDP kurucu Genel Başkanı Kenan Kaplan, partisinin kuruluşuna ilişkin ÇDP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamaya ÇDP yöneticileri de katıldı. Kaplan, "Bugün itibariyle tüm Türkiye halklarının ve toplumsal kesimlerin kendilerini ifade edebileceği, taleplerinin mücadelesini verebileceği yeni bir siyasi platform olarak ÇDP'yi kurmuş bulunmaktayız" dedi.

 

Türkiye'de 1980 darbesinden sonra oluşan anti-demokratik, ulusalcı devlet anlayışını tasfiye etmek için ÇDP'yi kurma kararı aldıklarını belirten Kaplan, "ÇDP üreteceği özgün projeler ve önerilerle devleti tam demokratik bir yapıya dönüştürmek amacıyla kurulmuştur" ifadelerini kullandı. Kaplan, ÇDP olarak, demokrasinin sınırlanmaya tutulmamasını savunduklarını kaydetti.

Türkiye'deki Çerkesler, Lazlar, Boşnaklar, Gürcüler, Arnavutlar ve Pomaklar gibi azınlıkların partisi olacaklarını savunan Kaplan, "ÇDP, azınlığı Müslim-gayri Müslim ekseninde tasniflenmesini kesinlikle reddeder. ÇDP, tüm etnik kimliklerin eşit olduğun ve eşit haklara sahip olacağı çok kültürlü , tam demokratik bir toplum düzenini savunur" dedi konuştu.

 

Kaplan, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve etnik-kültürel sorunların çözümünün sadece Türkler ile Kürtler arasında çözülecek bir sorun olarak algılanmasının doğru görmediklerini belirterek, Türkiye'de yaşayan bir çok etnik grubun etnik ve kültürel sorunların çözülmesi sürecine fiilen katılamadıklarını ve bu sorunu ortadan kaldırmak istediklerini belirtti.

 

Türkiyegazetesi- DİHA

 

AjansKafkas