ÇDP İstanbul’da tanıtım toplantısı düzenledi 

Çoğulcu Demokrasi Partisi dün İstanbul Grand Cevahir Otel’de tanıtım toplantısı düzenledi. 

 

Program partinin kuruluş amaçları, örgütlenme süreci ve parti kurucularının tanıtıldığı bir video gösterimiyle başladı. Osmanlı imparatorluğunun dağılma döneminde Rumeli ve Kafkasya’da yaşayan halklara büyük acılar yaşatan sürgün ve göçlerin Anadolu’nun kültürel dokusunu zenginleştirdiği, ancak İttihat ve Terakki iktidarından çok yakın geçmişe kadar Türkiye’de uygulanan inkar, imha ve asimilasyon politikalarının azınlıkta kalan diğer halklar gibi Çerkesleri de yok olma noktasına getirdiği vurgulandı.

 

Ardından, Çoğulcu Demokrasi Partisi genel başkanı Kenan Kaplan toplantı katılımcılarına hitap etti. Çerkesler tarafından heyecanla karşılanan demokratik açılım paketinin Kürt, Alevi ve Roman kimlikleri dışında kimse içim somut açılımlar sunmaması üzerine 3 Şubat 2011’de Çoğulcu Demokrasi Hareketi ile yola çıktıklarını belirten Kaplan, çalışma ve istişareler sonunda partileşme kararı aldıklarını ifade etti.

 

Kenan Kaplan önümüzdeki genel seçimlere bağımsız adaylarla gireceklerini açıkladı. Kaplan, “Anadil ve kültürlerin devlet programları olmadan varlıklarını sürdürme şansı olmadığı anlaşılmıştır. Sorunlarımızın çözümü için siyasi iradeye bağlı. Bu nedenle Çerkesler ÇDP’ye destek vermeli. Gelecek seçimlere bağımsız adaylarla gireceğiz. Halkımızı ÇDP içinde kenetlenmeye, örgütlenme sürecine destek vermeye çağırıyoruz” dedi. ÇDP genel başkanı konuşmasını “Yaşasın Çerkes halkının varlık mücadelesi! Yaşasın Halkların Kardeşliği!” sözleriyle tamamladı.

Ajans Kafkas