Gazeteci Elena Milaşina’nın hayatı tehdit altında

Kavkazki Uzel’in haberine göre, Novaya Gazeta yazı işleri idaresi, 19 Mayıs tarihinde ‘Grozni Inform’da yayınlanan ‘ABD yürüyerek dolaşıyor’ isimli makalede geçen ifadelerin, muhabirleri Elena Milaşina’ya yönelik güvenlik tehdidi olarak değerlendirilmesi talebiyle başvuruda bulundu. Human Rights Watch da durumun incelenmesi talebinde bulundu.

19 Mayıs tarihli ve Grozni Inform Müdür Yardımcısı Mavsar Varayev imzalı yazıda, Rusya’nın yeni tarihinin analizi, dünya jeopolitik haritasındaki durumu ve muhalif Boris Nemtsov cinayetiyle ilgili durum analiz ediliyor. Yazıda ayrıca Çeçen gazeteci Milaşina’nın Nogay-Yurt  Emniyet Başkanı Najud Guçigov’un 17 yaşındaki Heda (Luiza) Goylabiyeva ile düğünü hakkındaki yazıya vurgu yapılıyor. Zaten tehdit olarak algılanan ifadeler de bu kısımda geçiyor. Varayev, bu mevzudan bahsederken, Milaşina’nın bahsi geçen makalesi özelinde genel olarak onun faaliyetlerinden ne kadar rahatsızlık duyduğunu belirtiyor ve daha önce Moskova’da öldürülen Novaya Gazeta’nın bir başka muhabiri Anna Politkovskaya’nın kaderini hatırlatıyor.

Varayev “ Muhtemelen bir sonraki kurban Elena Milaşina olacak, ancak bu sefer bunu yapacak olanlar kesinlikle Kafkasyalılar olmayacak. Büyük ihtimalle faşist organizasyonlar arasından bu emri yerine getirecek bir kişi bulunacaktır” şeklinde yazdı.

Çeçenya Devlet Üniversitesi’nden adının açıklanmasını istemeyen bir öğretim üyesi de, Varayev’in makalesinde Elena Milaşina’ya yönelik tehdit ifadeleri olduğunu düşünüyor. Öğretim üyesinin düşüncesine göre, Varayev aslında ülke yönetiminin bir kalemi ve söyledikleri devletin Milaşina hakkında verdiği karardan başka bir şey değil. Öğretim görevlisi ayrıca “Milaşina’nın yerinde olsaydım makalede yer alan ifadeleri hiç şakaya almazdım” diyor. Elena Milaşina ve İşkence Karşıtı Komite, insan hakları savunucularının Çeçenya yönetimi açısından hoşnutsuzluğa neden olduğunu, çünkü onların ciddi konuları dile getirdiklerini kaydetti.

Danimarka’da yaşayan Çeçenyalı Alhazur Sarakiyev, Milaşina’ya yönelik tehdidin korkutucu bir boyutta olduğunu belirtti. Sarakiyev “ Bu tehdit gazeteciler ve insan hakları savunucularını Çeçenya’da yaşanan keyfi olay ve yaptırımlara karşı susturma ve yönetimin serbest bir şekilde hareket etme istekleri içindir” dedi.