Anzor Gubaşev suçunu kabul etti

Muhalif Rus politikacı Boris Nemtsov cinayeti zanlılarından Anzor Gubaşev itirafta bulundu.

Anzor Gubaşev, 7 Mart’ta yapılan sorgusunda Boris Nemtsov’un cinayetine karıştığını itiraf etti. Bu itirafa göre, katili olay mahalline o götürmüştü. Gubashev aynı zamanda suçun sebebinin, Nemtsov’un Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan Hz. Muhammed’in karikatürler ile alakalı yankı uyandıran açıklamaları olduğunu söyledi. Kommersant gazetesi bu haberi yürütme organlarındaki kaynaklarına referans vererek dün yayımladı.

Çeçenya ve İnguşetya yanlısı avukatlar Anzor Gubaşev’in ifadesinin güvenilirliği hakkında şüphelerini dile getirdiler. Avukatlara göre, ifadesinde, Anzor Gubaşev, özellikle Boris Nemtsov’dan intikam almak için internetten suç ortağı aradığını ve Beslan Şavanov ile tanıştığını söyledi. Fakat müdafiler Anzor Gubaşev’in Beslan Şavanov’u uzun yıllardır tanıdığını hatırlattı. Kommersant, bu savunmayı yapan kişinin ismine haberde yer vermedi.

Rusya Federasyonu Sorgulama Komitesi’nden (ICRF) şimdiye kadar herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Boris Nemtsov 27 Şubat’ta Moskova’da öldürülmüştü. Zaur Dadayev, Anzor ve Şagid Gubaşev, Hamzat Bahayev ve Tamerlan Eskerhanov olmak üzere beş kişi cinayet şüphesiyle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.


Yorumlar
  1. herkes adamın katilinin putin olduğunu biliyor. putin geçmişte pek çok kişiye bunu yaptı. putin’ in tetikçisi ise çeçenler…. çeçenlerin cesaretine denilebilecek bir şey yok ama bazen çok akılsız kararlar alabiliyorlar. para mı aldılar yoksa şerefsiz lideleri kadirov için kendilerini feda mı ettiler…