Saaduyev’den Kotrova cami hakkında açıklama

Muhammaderasul Saaduyev: “Kotrova’daki cami imamının değiştirilmesinin sebebi, emniyet güçlerinin camiyi kapatmasına engel olmaktı.”

Mahaçkale merkez camii imamı Muhammadrasul Saaduyev, 24 Kasım’da, Chernovik gazetesinde bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısının konusu, cemaatin tepkisine neden olan, Kotrova caddesinde bulunan el-Nadiriyye camisinin imamının değiştirilmesi olayıydı.

Mahaçkale merkez cami imamı Magomedrasul Saaduyev, müftülük tarafından Kotrova caddesindeki caminin yeni geçici imamı olarak seçildi. Saaduyev, iki caminin imamlığını birlikte yürütecek. Cami cemaati Saaduyev’in Kotrova’daki cami için uygun kişi olmadığını düşünüyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 20 Kasım’da çoğunlukla selefilerin gittiği cami olarak bilinen Kotrova’daki camide bir anlaşmazlık yaşandı. Cami cemaatinin ifadesine göre, Din İdaresi temsilcileri kanunen caminin seçilmiş imamını görevden aldılar ve yerine kendi imamlarını getirdiler. Camide yaşanan kavga dolayısıyla, cemaatten birkaç kişi emniyete götürüldü. 22 Kasım’da caminin önünde yeniden gözaltılar yaşandı. 10 kişi toplumsal düzeni ihlal etmek suçlamasıyla idari ceza aldı.

Dünkü basın toplantısında cami ile ilgili durumu değerlendiren Muhammedrasul Saaduyev, Din İdaresinin imam değişikliği kararının bir çoklarının düşündüğünün aksine barışçıl diyalogun sonu olmadığını söyledi. Saaduyev açıklamasında, “Din idaresi böyle bir karar aldı, çünkü polis o gece camiyi kapatabilirdi. Bu bir panik oluşurdu. Bu sebepten, böyle acil bir adım atıldı. Müftülük caminin çalışmaya devam etmesi için yetkisini kullandı. Eğer biri bu durumda müftülüğün imamı değiştirmeye hakkı olmadığını ispatlarsa onu dinleriz” dedi.

Müftülük temsilcisi, imam değişikliği kararının yönetime danışılarak verildiğini söyledi. Ancak yönetimden kiminle bu konunun görüşüldüğü sorusuna cevap vermedi. Bu değişikliğin, kişisel bir karar değil, müftülüğün yaklaşımı olduğu cevabını verdi. Saaduyev’in ifadesine göre yönetim, camide direnişçilere asker toplandığını ve ekstremist fikirlerin yayıldığını düşünüyor. Bu sebeple, baskınları doğru buluyor.

Chernovik’in verdiği bilgilere göre, Saaduyev, caminin yeni kalıcı imamı için düşündükleri isim olan Daud Tumalayev’in nihai karar olmadığını, eğer cemaat başka bir imam isterse konunun kabul edilebileceğini belirtti.

Bir gazetecinin, Kotrova caddesindeki caminin önünde neden spor giyimli gençlerin nöbet tuttuğu sorusuna, imam Saaduyev, bu insanların kendi kendilerine, çatışmaları ve kan dökülmesini engellemek için organize oldukları cevabını verdi.