Rusya’yı Kafkasya besleyecek

Rusya Federasyonu Kuzey Kafkasya İşleri Bakanı Lev Kuznetsov, 29 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerinde yetiştirilen meyve ve sebze oranının 2020’ye kadar iki-üç katı artabileceğini açıkladı.

Kuznetsov, “Bizde daha önceleri şöyle bir ifade vardı: ‘Kafkasya’yı beslemeye yeter’. Biz şimdi meseleyi şekillendirdik: Kafkasya Rusya’yı besleyecek. Aşikardır ki, tek tedarikçi sadece Kafkasya değil, ama biz bu konuda önemli tedarikçilerden biri olacağız” dedi ve Kafkasya ziraatının Rusya’ya sebze ve meyve gönderebileceğini ve bölgenin gelişim stratejisinde tarım da dahil olmak üzere ek kapasitenin hedeflendiğini kaydetti.

Kuznetsov, “Kendimize sebze ve meyvede öncelikli olarak elma ve mısırda Rusya piyasasının yüzde 15’ini elimizde tutmayı görev olarak belirledik. Ve bu gerçekleşebilecek bir şey. Süre içinde maksimum hedefe ulaşmaya çalışacağız. Şu anda yüzde 5-yüzde 8 gibi göstergeler mevcut” dedi.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Rusya Bilimler Akademisi akademisyenlerinden, ekonomi profesörü Elmira Krılatıh da Kafkasya’da meyve ve sebze üretiminin iki katı artmasının gerçekleşebilecek bir hedef olduğunu söyledi.