“O Ejderha” filmi 3 Aralık’ta sinemalarda

Karaçay-Çerkesli Abazin İndar Cendubayev yönetmen olarak ilk adımını Timur Bekmambetov filmiyle atıyor.

3 Aralık 2015’de tanınmış yönetmen, senarist ve yapımcı Timur Bekmambetov’un fantastik filmi “O Ejderha” Rusya’da gösterime giriyor. Karaçay-Çerkesli Abazin İndar Cendubayev de ilk uzun metrajlı filmini yönetmiş olacak.

Filmin görsel efektlerinde, “Avatar”, “Yüzüklerin Efendisi” ve “King Kong” filmlerinde çalışmış bir görsel efekt uzmanı çalıştı.

Bu hafta ilk defa, “O Ejderha” filminin iki buçuk dakikalık fragmanı yayınlandı.

Karaçay-Çerkesli Cendubayev’in film kariyeri, Moskova Beşeri Bilimler Üniversitesi Psikoloji Fakültesi öğrencisi iken, o zamanki Rusya dizilerinin çekim alanlarında yönetmen pozisyonuyla başladı. Aynı zamanda üniversitedeki komedi kulübünün (KVN) lideri idi ve öğrenci tiyatrosunda oynuyordu. İndar Cendubayev aynı zamanda 2010’dan beri Bekmambetov’un kurucusu olduğu “BAZELEVS” film şirketi ile çalışıyor ve animasyon filmlerin çizimlerini yapıyor.

Karaçay-Çerkes haber ajansının verdiği bilgilere göre, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti başkenti Çerkesk’te doğan ve 9 no’lu liseyi birincilikle bitiren Cendubayev’in küçük yaşlardan beri çizime ilgisi vardı.

“O Ejderha” filminin yüzde 85’i bilgisayar grafiğinden oluşuyor. Özel efektlerden sorumlu Sergey Nevşupov şu anda dünyadaki en iyi görüntü efektleri stüdyosu WetaDigital’de çalışıyor ve “En İyi Görsel Efekt” dalında Oscar’a 4 defa aday gösterildi.