Muhammed Magomedov serbest

Dağıstan’da Adiller Birliği hareketi liderlerinden Muhammed Magomedov gözaltı süresinin sona ermesi nedeniyle serbest bırakıldı. Ancak Magomedov bu kez de 10 gün ev hapsinde tutulacak.

Genç aktivistin avukatı Magomed Magomedov dün yaptığı açıklamada müvekkili hakkındaki 10 günlük tutukluluk kararının 2 Haziran’da dolduğunu belirtmiş ve serbest bırakılmasını istemişti.

23 Mayıs’ta gözaltına alınan Muhammed Magomedov hakkında Lenin ilçe mahkemesi 25 Mayısta 10 günlük gözaltı kararı aldı. 2 Haziran’da yasa dışı silah bulundurma ve silah hazırlama suçlaması yapıldı. Dün avukat Magomed Magomedov ile Sivil Gözlem Komisyonu üyeleri Magomed Şamilov ve Nelya Racabova Mahaçkale’deki 1 nolu nezarethanede Magomedov ile görüştü. Magomed Şamilov görüşme sonunda, “Bize iyi hissettiğini, ilk günden sonra şiddet görmediğini söyledi. Tutuklandığı sırada aldığı darbelerin izleri de kaybolmuş” açıklamasında bulundu.

Avukat Magomedov ise dünkü açıklamasında “Müvekkilim dün suçlamada bulunuldu, ama tutukluluk süresi uzatılmadı. Mahkeme kararına göre Muhammed Magomedov 10 günlüğüne tutuklandı ve resmi suçlama ilanıyla birlikte tutukluluğunun otomatik olarak uzayacağı da belirtilmedi. Yani sonuç olarak Magomedov kanuna aykırı şekilde fazladan gözaltında tutuluyor” ifadelerini kullandı.