Mehk-Khel lideri, polislerin oğlunu kaçırdığını açıkladı

İnguş sivil toplum hareketi Mehk-Khel yüksek konseyi eş başkanı Ahmed Başir Auşev, oğlunun polisler tarafından kaçırılıp dövüldüğünü açıkladı.

Auşev’in verdiği bilgilere göre, oğlu dövüldü ve avukatı 24 Nisan’dan beri müvekkili ile görüşemiyor. Nazranovski bölgesi Nasır-Kort köyünden 28 yaşındaki Havaj Bahaudin Auşev 24 Nisan akşamı köydeki Baku-Rostov federal otoyol kavşağında gözaltına alındı.

Ahmed Başir Auşev, Kavkazki Uzel’e “Orada bir akrabamızın küçük bir dükkanı var, otomobiller için yedek parça satıyor. Gençler akşam onun dükkanına girdiler. Bir anda birkaç polis içeriye daldı ve Havaj’ı apar topar arabaya bindirdiler. Hiçbir açıklama yapılmadı, herhangi bir suçlamadan bahsedilmedi” açıklamasında bulundu.

Olayın ardında yakınları Havaj Auşev’i aramaya başladı. Bir süre sonra, önce Nazranov emniyetine götürüldüğü, aynı gece esktremizmle mücadele merkezine alındığı anlaşıldı. Ahmed Başir Auşev “Oğlum Nazranov emniyetindeyken akrabalarımızdan biri Havaj’ı gördü. Acımasızca dövülmüş, yüzü mosmor ve çürükler içindeymiş” dedi.

Müvekkili ile görüşme taleplerinin güvenlik organlarınca reddedildiğini ifade eden Havaj Bahaudin Auşev’in avukatı Asya Tumgoyeva “Auşev’in nerede olduğunu bilmediklerini söylediler. Soruşturma Komitesi çalışanlarından, adının gizli kalmasını isteyen biri bana, müvekkilimin Samara’ya nakledilmesinin düşünüldüğünü söyledi. Güya müvekkilimle ilgili orada arama emri çıkarılmış. Fakat RF Soruşturma Komitesi Samara idaresi Havaj’ın arananlar listesinde olmadığını bildirdi” açıklamasında bulundu.

Mehk-Khel sivil hareketi, İnguşetya muhalefeti tarafından 2008’de, yönetimin baskılarına, insan kaçırma ve yargısız infaz olaylarına tepki olarak halk meclisi fonksiyonunu yerine getirmek üzere kuruldu. Kısa süre, Yunusbek Yevkurov’un devlet başkanlığına atanmasının ardından faaliyetlerini durdurdu. Ancak Ağustos 2010’da İnguş sülale temsilcilerinin toplantısında yeniden Mehk-Khel’in faaliyete geçmesi kararı alındı.